Довготривале перебування для біженців: роз’яснення етапів переходу та умов

У квітні МВС Чехії повідомило, що біженці можуть перейти з тимчасового захисту на спеціальне довготривале перебування. Детальна процедура отримання такої посвідки описана в законопроєкті Lex Ukrajina 7, що перебуває на етапі розгляду та буде представлений найімовірніше наприкінці 2024 року. Адвокатка Оксана Різак  поділилася деталями щодо Lex Ukrajina 7 та докладніше пояснила умови переходу.

 

Зміст:

Тимчасовий захист залишається

Інститут тимчасового захисту діятиме й після 2025 року. Ті біженці, які не матимуть бажання або можливості перейти на довготривале перебування, можуть надалі оформляти ТЗ зі зберіганням усіх пільг.

Обов’язкова умова — продовження тимчасового захисту цього року та 2025 року.

Три етапи переходу

Етап перший: виявлення інтересу отримати довготривале перебування

В електронному кабінеті, який служить для продовження тимчасового захисту, з’явиться додаткова опція “Проявити інтерес на отримання довготривалого дозволу на перебування”. Особа з ТЗ спочатку продовжує захист, а далі вибирає цю опцію.

Після виповнення заяви та надання всієї необхідної інформації, через електронний кабінет прийде підтвердження. Підтвердження дорівнює погодженню особи на обробку даних МВС.

Члени сім’ї подають заявку разом

Хто повинен подаватися разом?

 • дружина з чоловіком за умови ведення спільного господарства;
 • батьки та їхні неповнолітні діти;
 • батьки та їхні повнолітні діти, що продовжують навчання на денній формі, тобто вважаються такими, що є на утриманні батьків;
 • а також особи старше 65 років, які проживають разом із сім’єю (тобто батьки, що проживають разом із дітьми).

Усі члени родини, що проживають разом, заповнюють одну заявку на виявлення інтересу отримати довготривале проживання.

Читачі також запитують, чи можуть подаватися люди, які не мають родини або чи моде подаватися жінка, чоловік якої перебуває в Україні. Серед умову переходу немає умови мати сім’ю. Також жінки, чоловіки яких проживають в Україні, можут подаватися окремо. Умова щодо подання однієї сім’ї разом тільки для тих, хто перебуває разом у Чехії.

Етап другий: реєстрація

Під час другого етап, який передбачає реєстрацію, особа повинна надати документи, що підтверджують: родинні зв’язки між особами та те, що повнолітня дитина навчається, а неповнолітня — відвідує школу, якщо підлягає обов’язковому навчанні.

Після успішної реєстрації надходить також підтвердження, що завершує другий етап. У підтвердженні буде вказана дата, час і місце для здачі біометричних відбитків. Це початок виготовлення біометричної картки.

Етап третій: виготовлення та отримання біометричної картки (посвідки на довготривале перебування)

На цьому етапі потрібно зʼявитися на призначену дату й час в OAMP та здати відбитки і зробити фотографію.

Якщо особа отримала підтвердження про реєстрацію і термін для здачі біометричних даних, це ще не означає завершення процесу переходу.

МВС на третьому етапі, перед тим, як видати готову картку, робить ще одну перевірку:

 • чи дійсно особа увесь цей час, з моменту подачі заявки на виявлення інтересу аж до отримання посвідки, перебуває в Чехії на дійсному тимчасовому захисті,
 • чи людина не була судима в Чехії та чи не внесена до Шенгенської системи, як особа, котра повинна покинути територію Шенгену.

Якщо є судимість, чи особа не має дійсного тимчасового захисту, то біометричну картку не вийдуть, реєстрацію анулюють.

Під час отримання картки потрібно мати дійсний закордонний паспорт. У випадку подачі сімʼї, необхідно надати документ, що повнолітня дитина навчається, а неповнолітня — відвідує школу, якщо підлягає обов’язковому навчанні.

Які умови отримання спеціального типу проживання?

 • несудимість;
 • дійсний закордонний паспорт;
 • документ про фінансове забезпечення для перебування на території Чехії;
 • незалежність від соціальної системи в Чехії;
 • безперервне перебування в Чехії з візою ТЗ мінімум два роки;
 • відсутність боргів за соціальне та медичне страхування;
 • документ про забезпечення проживання на території Чехії;
 • для дітей обов’язковою умовою є відвідування школи в Чехії.

Умови повинні бути виконані всі, тобто не може бути такого, що вивонано умову дворічного перебування або страхування, але особа не має прибутків.

Несудимість: довідка з України чи з Чехії?

Сама Чехія робитиме люстрацію особи, чи вона не має судимості в Чеській Республіці. Наразі ця умова детально не прописана в законопроєкті, але ймовріно йтиметься саме про чеську довідку, а не українську.

Що робити, якщо закінчується закордонний паспорт у чоловіка?

Для отримання тимчасового захисту відсутність дійсного паспорта некритична. Проте для отривання довготривалого перебування необхідно мати дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Необов’язково, щоби паспорт був дійсний на увесь період посвідки. Якщо документ закінчиться, потрібно до трьох днів повідомити МВС Чехії про новий паспорт.

Фінансова незалежність

Законопроєкт передбачає, що МВС робитиме запити в Мінфін та Мінпраці, щоби з’ясувати період оплати соціального страхування, з якого дізнається заробітну платню особи.

МВС враховуватиме річний дохід за цілий рік. Це значить, що прибуток за рік ділитиметься на 12 місяців, а також — на кількість осіб у спільному господарстві. Окремий підзаконний акт встановлюватиме мінімальну суму, яку повинна отримувати особа, або у випадку сім’ї — усі з нею разом особи, що мають спільне господарство. Якщо йдеться про подружжя, де і чоловік, і дружина працює, то враховується прибуток обох.

Прожитковий мінімум

 • Для першої в порядку особи прожитковий мінімум становить 4470 крон на місяць.
 • Для другої та інших осіб у порядку прожитковий мінімум на місяць становить:
  • 4040 крон за особу старше 15 років, що не є дитиною на утриманні,
  • 3490 крон за дитину віком від 15 до 26 років, яка на утриманні,
  • 3050 крон за дитину віком від 6 до 15 років, яка на утриманні,
  • 2480 крон за дитину віком до 6 років без супроводу.

Мінімальні тарифи на проживання

З 1 січня 2024 року найвищий розмір нормативної вартості житла становить:

 • 16 729 крон за одну або дві особи в сім’ї,
 • 19 212 крон на трьох осіб у сім’ї,
 • 23 195 крон для чотирьох і більше осіб у сім’ї.
Якщо особа може підтвердити, що витрачаєте на житло суму, відмінну від визначеної розміром нормативної вартості житла, фактично підтверджені витрати на житло будуть включені до необхідного місячного доходу.

Витрати на житло складаються із суми, сплаченої за надання житла, включаючи витрати на газ, електроенергію, воду, каналізацію, вивіз сміття та центральне опалення або тверде паливо, але лише у випадках, коли вони більше не є частиною орендної плати, або суми, сплачені за надання житла.

Приклад: домогосподарство складається з матері та двох дітей, які перебувають на утриманні, віком 16 та 7 років.

Реальні витрати на житло становлять 10 000 крон.

Щоб подати заяву на довгострокове проживання з метою возз’єднання сім’ї для дитини (7 років), мати повинна надати підтвердження доходу не менше 21 010 чеських крон (4 470 чеських крон для матері, 3 490 чеських крон для дитини віком 16 років, 3 050 чеських крон для дитини віком від 7 років 10 000 крон вартість житла).

Приклади:

Чоловік, дружина та двоє дітей на утриванні, віком 16 і 7 років

 • Прожитковий мінімум на родину складає: 4470 (чоловік) + 4040 (дружина) + 3490 (дитина, якій 16 років) + 3050 (дитина, якій 7 років).
 • Тариф на проживання: 23 195 крон згідно з МВС.
 • Для доведення фінансової незалежності дохід сім’ї повинен бути 38 245 крон. Відтак ця сума множиться на 12 місяців, і виходить розмір річного доходу.

Мама та двоє дітей на утриманні, віком 8 та 3 роки

 • Прожитковий мінімум на родину складає: 4470 (мама) + 3050 (дитина, якій 8 років) + 2480 (дитина, якій 3 років).
 • Тариф на проживання: реальна вартість житла 10 000 крон.
 • Для доведення фінансової незалежності дохід сім’ї повинен бути 20 000 крон. Відтак ця сума множиться на 12 місяців, і виходить розмір річного доходу.

Як у випадку з OSČV?

Доведення фінансової незалежності OSČV відрізняється тільки документами, які надає заявник. У випадку OSČV органи фінансової справи чи податкова інспекція надсилає на запит МВС податкову декларацію або так званий platební výměr (документ про те, яка основа для оподаткування, скільки складає податок і скільки особа заплатила видатків на соціальні страхування).

Тобто будь-яка особа: або OSČV, або особа на основі трудового контракту, якщо працювала на території Чеської Республіки, відповідає умові.

Що у випадку відділеної роботи в Україні або в іншій країна?

Наразі в законопроєкті про це не йдеться. Є дві категорії: OSČV та трудовий договір, що передбачає оплату соціальних внесків, так званого соціального страхування (зазвичай HPP). Можливо, за умови оподаткування доходу в Чехії, тобто якщо особа, яка отримує дохід за кордоном, цей дохід оподаткувала на території Чехії, то податкова інспекція Чехії матиме змогу надати МВС аналогічний документ, як OSČV, а саме platební výměr.

Адвокатка також не виключає, що можливо, додадуть й інші умови для тих, хто працює віддалено, але на цей момент ідеться про ці дві категорії.

“Тобто суть у тому, що потрібно довести дохід на території Чехії. Якщо ви отримуєте дохід за кордоном, нехай це буде Україна чи будь-яка інша держава, як МВС зможе перевірити чи отримати цю інформацію”, — пояснює Оксана Різак.

Що передбачає незалежність від соціальної системи в Чехії?

Попередньо у МВС повідомили: якщо з 2023 року людина брала гуманітарну допомогу, то не відповідатиме умовам переходу. Точний період наразі не визначено. Пізніше буде виданий підзаконний акт, який встановить критичний період. Якщо особа в цей критичний період брала хоча б раз гуманітарну допомогу, то умова не виконана.

Що означає “безперервне проживання?

 • Особа перебуває на території Чехії більшість свого часу. Тобто людина отримала тимчасовий захист і продовжувала його. У системі МВС буде інформація, що іноземець безперервно з 2022 до 2024 року продовжував тимчасовий захист, а не отримував новий.
 • Поїздки повинні бути на короткий час.
 • Ця умова не стосується неповнолітніх дітей до 18 років.

Медичне страхування та борги

 • Медичне страхування також повинно бути безперервне. Тобто страхування було дійсним день-у-день протягом останніх двох років, та не було перерви.
 • Якщо в особи з ТЗ є заборгованість, то необхідно її покрити.
 • Для дорослих, що не працюють, буде доступне комерційне страхування. За дітей батьки сплачують страхування самостійно, але діти залишаються у системі VZP. Тобто після отримання довготривалого перебування батьки сплачуватимуть за дітей самостійно щомісячні внески.

Що робити, якщо не знайшли школу й дитина не навчається в Чехії?

Як Міносвіти вирішуватиме питання, що дитина не має можливості відвідувати чеський навчальний заклад, поки що невідомо.

Дійсно багато батьків стикнулися з ситуацією, що неможливо знайти школу, всюди відмовляють через відсутність місць. Можливо, видаватимуть довідки про те, що дитина на домашньому навчання, але перебуває в Чехії.

Законопроєкт передбачає, що повинна бути довідка із навчального закладу Чеської Республіки, що дитина дійсно навчається, а якщо це повнолітня — довідка з вишу.

Якщо відмовили в довготривалому перебування, чи можна залишитися на ТЗ?

Так, у разі відмови у наданні довготривалого проживання, людина може залишитися на тимчасовому захисті. Перехід є добровільним.

Чи можна подаватися на довготривале проживання після 2025 року?

Якщо особа з ТЗ не відповідає умовам, то зможе податися в наступній хвилі, через рік або й у наступні роки, якщо далі триватиме російсько-українська війна.

Віза толерантності

У МВС Чехії ProUkraїnu підтвердили, що не можна буде перейти на довготривале перебування з візи толерантності, тільки з тимчасового захисту. Ця умова чітко прописана — безперервне перебування у статусі тимчасового захисту мінімум два роки.

Як запевняє Оксана Різак, і після закінчення російсько-української війни та інституту тимчасового захисту, МВС Чехії запропонує інтегрованим українцям альтернативу перебування в Чехії у формі робочої карти, візи з метою підприємництва та інше.

Радимо прочитати:

Система оподаткування у Польщі — це дуже важлива частина процесу для створення бізнесу індивідуальними...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...

Багато українців з високою кваліфікацією, бажаючи продовжити роботу в Польщі за освітою, стикаються з...

Індивідуальне підприємство — це перший крок до розвитку бізнеса. Пройшовши всі організаційні питання варто...