Що таке Карта Побиту в Польщі, як отримати та що вона дає власнику?

Багато українців замислюються про переїзд до іншої країни і отримання ВНЖ чи ПМП. Цей статус можна отримати і в Польщі, зокрема й громадянам України які мають статус УКР. Отже, в даному матеріалі розповімо як оформити Карту побиту, які документи необхідні, скільки це коштує та як довго чекати і як нарешті отримати Карту Побиту.

ЗМІСТ

Що таке Карта Побиту?

Карта Побиту (Karta pоbytu) – це документ, що підтверджує статус іноземця, що дозволяє перебувати на території Польщі більш ніж 90 днів.

Іншими словами — це дозвіл на проживання, що надає можливість перетинати кордони Польщі без отримання додаткових віз, а також легально перебувати на території Польщі у зазначений на карті період, на визначених законодавством підставах.

Польська влада, з 1 квітня 2023 року надала можливість отримати Карту побиту також українцям, які скористалися тимчасовим захистом на території Польщі, тобто це громадяни України зі статусом Укр. Про переваги та недоліки переходу зі статусу УКР на Карту Побиту ми розповідали у цьому матеріалі.

Види Карт Побиту

 1. Карта тимчасового побиту (Karta czasowego pobytu) – документ може бути виданий на термін, що не перевищує трьох років. Щоб отримати картку, потрібно надати документ-підставу: дійсний робочий контракт (наприклад, умова про працю), дозвіл на роботу (ошвядченіє, зезволеніє), документ, що підтверджує навчання в польському університеті або на довгострокових курсах польської мови або інших, документ для підтвердження возз’єднання сім’ї або наукова діяльність. Для українців зі статусом УКР щоб оформити дозвіл на Карту Побиту потрібно виконувати одну із трьох умов: виконання роботи (легальне працевлаштування у Польщі); ведення бізнесу (наприклад, відкриття власної підприємницької діяльності, JDG); виконання висококваліфікованої роботи (“Блакитна карта”) – науковці, інженери, працівники сектору IT тощо.
 2. Карта постійного побиту (Karta stałego pobytu). Підставою для отримання ПМП може бути Карта Поляка, польське коріння та ін. Статус ПМП надається безстроково, але саму карту необхідно міняти раз на 10 років.
 3. Карта резидента ЄС (Karta rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej). Її можна отримати за умови, якщо людина проживає у Польщі легально та безперервно протягом останніх 5 років. При цьому обов’язковим є підтвердження постійного джерела доходу.
 4. Блакитна карта (Niebieska karta / Blue Card EU). Різновид Карти Побиту по роботі, але видається для певних професій, які потребують високої кваліфікації. За певних умов надає вільний доступ до польського ринку праці.

Чи підходить Карта Побиту для українців?

Хто може оформити Карту тимчасового Побиту:

 • Громадянин іншої країни, який офіційно працює на території Польщі та має довгостроковий контракт.
 • Чоловік або дружина громадянина Польщі.
 • Чоловік чи дружина громадянина іншої країни, що має статус ПМП за програмою возз’єднання сім’ї.
 • Студент, прийнятий на денну форму навчання до університету чи довгострокові курси польської чи іншої мови.
 • Іноземець, який має власний бізнес на території Польщі.
 • Українці зі статусом УКР.

Перераховані лише основні види підстав, проте є й інші підстави мало затребувані.

Що Карта Побиту дає власнику?

Далі розглянемо, які права та можливості надає Карта Побиту для іноземця:

 1. Не потрібно продовжувати (отримувати) візу на час дії Карта Побиту.
 2. Багаторазові в’їзди та виїзди з Польщі та назад.
 3. Можливість виїжджати до країн Шенгенської угоди терміном до 90 днів протягом півроку, без оформлення додаткових документів.
 4. Можливість подання документів на візи до посольств США та Великобританії на території Польщі (за певних умов).
 5. Карта Побиту в Польщі для українців дає більше можливостей на придбання нерухомості, отримання кредиту, у т.ч. іпотечного або на купівлю власного транспортного засобу тощо. Це мабуть основна і вагома перевага для українців у статусі УКР, ті які планують надовго залишитись у Польщі а може й назавжди.
 6. Є право на ведення власного бізнесу.
 7. Надається можливість відкриття національних віз для близьких родичів.

Які права надає Карта Побиту дитині? І які привілеї для батьків?

Будь-який вид карти побиту – це насамперед констатація наявності посвідки на проживання (тимчасової чи постійної). Окрім вищезгаданих можливостей та прав, Карта Побиту дає дітям та батькам ще й такі можливості:

 • Карту тимчасового побиту, за наявності підстав, продовжують у Польщі. Тобто, не треба вивозити дитину за кордон, витрачати час на оформлення візи, пропускати заняття у школі тощо.
 • При очікуванні рішення (децизії) ставиться штамп у паспорт, який робить перебування у Польщі законним. Тільки за одним штампом (за певних умов) можна продовжувати працювати, а дітям він дозволяє спокійно продовжувати навчання.
 • Дитина, що народилася у родині, де один із батьків є громадянином Польщі або має на момент народження дитини посвідку на проживання, може претендувати на ПМП (постійний побут).
 • А ось батько, чия дитина має статус ПМП, може згодом легалізуватися у Польщі на цій підставі за програмою возз’єднання сім’ї.

У будь-якому випадку Карта Побиту, це більш зручний інструмент, ніж звичайна віза, що дозволяє батькам не розлучатися з дітьми під час роботи в Польщі, а дітям здобувати освіту відповідно до вікових норм. Сьогодні ці переваги не помітні, бо українці і так можуть знаходитися легально на території Польщі, користуючись правом на тимчасовий захист. Але з часом, коли все повернеться на свої місця, то знову можливості і переваги Карта Побиту будуть актуальні.

Деякі нюанси для студентів іноземців

Одна з головних переваг для студентів – це можливість працевлаштуватися без додаткових дозволів на весь термін навчання. Цей привілей однозначно поширюється на студентів стаціонарної (денної) форми навчання. Цю можливість надає сам факт навчання, але при Карті Побиту перебування може бути довше, ніж за візою.

Заочники та вечірники (нестаціонарна форма навчання) також мають право на Карту Побиту, проте легально працювати без додаткових дозволів можуть далеко не всі. Це визначається конкретним Воєводством виходячи з аналізу ринку праці та інших параметрів. Уточнити таку можливість необхідно у Wydział ds. Cudzoziemców, свого (за місцем проживання) Urząd Wojewódzki.

Як правило, перша Карта Побиту для студента видається терміном не більше 15 місяців. Далі вона вимагає продовження . Якщо термін навчання менше 12 місяців, посвідка на проживання буде видана на весь період навчання плюс ще три місяці.

Зверніть увагу, іноземець, який закінчив стаціонарно ВНЗ, може претендувати на Карту тимчасового Побиту з метою пошуку роботи. Термін такого документа – не більше року.

Плюси та мінуси в порівнянні з іншими способами легалізації

Кожен спосіб має свої мінуси і плюси. Віза обмежена за часом та правами, але отримати її можна на своїй Батьківщині. Карта Побиту дає більше можливостей, але вимагає певних зусиль для її отримання.

Що краще: Карта тимчасового Побиту чи воєводське запрошення?

Це питання виникає у людей часто, але, за великим рахунком, воно не дуже коректне. То, що ж краще? Те, що підходить саме вам! Якщо до планів входить тимчасовий заробіток і навіть довготривала робота, але не планується постійне проживання, візи буде більш ніж достатньо, і витрачати час на оформлення Карта Побиту не вартує того. А зараз ще легше. З одного боку українці мають статус УКР, який просто при наявності бажання дозволяє легально знаходиться на території Польщі. І з іншого боку, українці у статусі УКР теж можуть оформити Карту Побиту.

Якщо ж мета подальшого знаходження та легалізації у Польщі – це проходження шляху від тимчасового побиту до сталого, і далі до громадянства Польщі, у такому разі, варто зайнятися оформленням Карти Побиту вже сьогодні.

Переваги Карти Побиту перед Картою Поляка

Власники карти поляка мають право на отримання сталого побиту.

Переваги Карта сталего Побиту очевидні, але при бажанні залишитися у Польщі. Головний плюс – через рік після отримання сталого побиту на підставі карти поляка, можна претендувати на польське громадянство!

Які документи потрібні на Карту Побиту

Отже, розглянемо, які папери треба підготувати для оформлення Побиту в Польщі:

 • Заповнений зразок анкети на ВНЖ (wniosek o zezwolenie на zamieszkanie на czas oznaczony). Вимоги до заповнення: польською мовою, у 2-х примірниках, друкованими літерами. Новий зразок такої анкети можна роздрукувати зі зразка онлайн або взяти в Urzędzie Wojewуdzkim. А віднедавно у багатьох воєводствах стало можливим заповнити анкету онлайн і навіть в українській мові. Переглянути як виглядають вньоски можете за посиланням.
 • Копії всіх заповнених сторінок чинного закордонного паспорта. Подається разом із паспортом у 3-х примірниках з метою порівняння.
 • Фотографії, не давніші ніж шестимісячної давності, розміром 4,5 х 3,5 см. Кількість – 5 шт.
 • Документ-підстава для отримання Карти Побиту. Ті, хто працює в Польщі, повинні надати трудовий договір, ошвядченя/зезволениє, подружжя надає свідоцтво про шлюб, студенти — zaświadczenie o przyjęciu na studia і т.д.
 • Квитанція про оплату за Карту Побиту.
 • Медична страховка. Її термін має покривати весь період перебування у Польщі.
 • Біометрія. Співробітник у відділі у справах іноземців зніме відбитки ваших пальців. Це відбувається по запрошенню від інспектора або під час подачі вньоску в Ужонді.
 • Студенти обов’язково надають квитанцію, яка підтверджує оплату за навчання за рік. Якщо навчання на безоплатній основі, надається відповідний документ.
 • Договір найму житла (umowa najmu) чи документи права власності на нерухомість. Студентам слід звернутися до адміністратора гуртожитку із цим питанням. Від початку 2022 року для карт по роботі підтверджувати житло більше не потрібно.
 • Прописка (польською мовою — zameldоwanie). Прописка має бути за фактичною адресою проживання, оскільки адреса може бути вказана на самій Карті Побиту.
 • Номер PESEL. Його присвоюють у міському управлінні за наявності прописки та рішення про надання статусу ВНЖ. Багато Воєводств перестали вимагати цей документ в обов’язковому порядку. А для українців які почали приїжджати після військового вторгнення, видача номера Песель, але з поміткою УКР стало буденністю.

Варто знати! Точний перелік документів або кількість їх копій слід уточнювати у місті (ужонді), де будете здійснювати подання документів. У даній статті наведено узагальнений перелік документів, але для кожного конкретного випадку може існувати свій додатковий список. Воєводське управління також має право зажадати будь-який інший документ. І з часом перелік документів може змінюватися.

Скільки коштує оформлення Карти Побиту?

Для отримання Картки Часового Побиту в Польщі (тимчасовий дозвіл на проживання) потрібно заплатити 440 PLN.

Для Карти сталого Побиту (постійне місце проживання) 640 PLN, проте існують пільгові варіанти а для тих хто має Карту Поляка – безкоштовно.

Сама пластикова карта коштує 100 PLN і оплачується окремо, після набуття статусу ВНЖ або ПМП.

Важливо! У разі відмови у присвоєнні статусу ВНЖ чи ПМП гроші поверненню не підлягають!

Скільки часу робиться Карта Побиту?

З 2022 року встановлено наступні терміни на розгляд:

 • Карта тимчасового побиту – до 60 днів, апеляція – до 90 днів.
 • Карта постійного побиту – до 6 місяців, апеляція – до 9 місяців.

Термін відраховується з моменту, коли заявник подав усі документи безпомилково, або з моменту, коли він виправив помилки, вказані інспектором. Перевірити статус карти можна особисто, звернувшись в ужонд, за телефоном і навіть онлайн. Усі доступні способи ми описали раніше у цій статті.

Рішення про видання Карта Побиту чи відмова називається децизія (вона може бути як позитивною, так і негативною). Сама пластикова карта повинна бути виготовлена не пізніше, ніж 2 – 4 тижні після отримання самого дозволу (децизії) на ВНЖ.

Як виглядає децизія на Карту Побиту

Ось так виглядає децизія на Карту Побиту

Ось так виглядає децизія на Карту Побиту

Як тільки ви подались на Карту Побиту у закордонному паспорті вам зобов’язані поставити печатку про ініціацію набуття статусу ВНЖ, яка також підтверджує факт законного перебування в Польщі, в т.ч. після закінчення попередніх підстав (візи, безвізового режиму). Простими словами, червоний штемпель у паспорті це важлива річ, яка являться підтвердженням вашого легального перебування на території Польщі до тих пір, поки вашу справу розглядає ужонд. А як відомо в Польщі доволі довго розглядаються справи по Картам Побиту. Тому червоний штемпель для багатьох може бути як рятівне коло, коли всі візи і інші документи вичерпали свій термін придатності.

Так виглядає червона печатка у паспорті під подачі на Карту Побита

Так виглядає червона печатка у паспорті під подачі на Карту Побита

Зверніть увагу! За наявності печатки в паспорті кордон перетинати не можна. Такий штамп надає право на легальне перебування у Польщі, а не на перетин кордону. Однак і не забороняє це, якщо є інші підстави для повернення до Польщі. Простими словами, з Польщі ви можете виїхати в Україну, але для повернення потрібна віза, бо червоний штемпель не дає права перетинати кордон. І до речі, це не стосується українців у статусі УКР, які мають тимчасовий захист, тому не плутайте.

Як виглядає Карта Побиту?

Ось так виглядає Карта Побиту. Але це старий зразок.

Ось так виглядає Карта Побиту. Але це старий зразок.

Вигляд нового зразка Карти Побиту

Вигляд нового зразка Карти Побиту

Підстави для відмови Карти Побиту

Імовірність відмови у отриманні Карти Побиту (ВНЖ) досить мала у разі, якщо надана достовірна та повна інформація.

Існує ймовірність відмови, якщо раніше роботодавець, який надав трудовий контракт, притягувався до відповідальності за несплату податків, за наявність у штаті нелегальних працівників.

Відмова у статусі ВНЖ може бути ще з таких причин:

 1. Іноземець перебуває у Польщі на підставі візи, яка дає право лише на в’їзд та короткострокове перебування, пов’язане з інтересами держави чи міжнародними зобов’язаннями.
 2. Іноземець ініціює процес про набуття статусу біженця або надання притулку.
 3. У тому випадку, якщо іноземець перебуває під ув’язненням, арештом або поміщений у спеціальний центр, що охороняється, у разі застосування заходу підписки про невиїзд.
 4. Якщо іноземець перебуває за межами Польщі.
 5. Якщо не пройшов біометрію (не здані відбитки пальців).
 6. Якщо не доніс актуальних документів на запит інспектора бо зробив то не своєчасно.
 7. Несе загрозу Польщі. І таке буває, коли МВС Польщі (пол. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) зазначило особу як ту, що несе небезпеку державі.
 8. І багато інших.

Як перевірити чи готова Карта Побиту?

Після подання документів, з відділу у справах іноземців буде надіслано листа з контактними даними фахівця (інспектора), який веде справу. Кореспонденція надходитиме класичним поштовим листом на вашу фізичну адресу, вказану в анкеті та смс-повідомленнями на телефон. А ті хто подавася онлайн, то ще й на е-майл чи у кабінеті інтернет-сервісу.

Смс-повідомлення будуть повідомляти про видачу децизії і через якийсь час прийде смс про готовність самого пластику.

З усіх питань ви можете дзвонити по телефону фахівцю, вказаному в початковому листі.

Увага! Способи перевірки готовності карти побиту докладно описані у цій статті.

Як отримати готову Карту Побиту?

Щоб отримати карту побиту в Польщі, варто особисто прийти до фахівця (інспектора), який працює у справах іноземців і пред’явити паспорт. Також допускається і подання документів звичайною поштою. За пластиковою карткою слід прийти після смс-повідомлення, також пред’явивши працівникові ужонду паспорт. З часом правила можуть змінюватися, але в цілому основні способи озвучені вище.

Підставою для отримання Карти постійного побиту (Karta stałego pobytu) може бути Карта поляка, яку можна отримати:

 • За польським корінням.
 • І навіть без польського коріння.

Якщо ви хочете отримати Карту поляка, то спочатку слід:

 • Знати польську мову.
 • Заповнити анкету.
 • Записатися на співбесіду.
 • Подати документи.
 • Відповісти на запитання консула.