Звільнення з роботи у Польщі: причини розірвання трудового договору

Звільнення з роботи — це найчастіше доволі неприємна подія для працівника. Особливо, це стосується ситуацій, де ініціатором звільнення є роботодавець. Причиною такого рішення зазвичай є погана працездатність або поведінка працівника. 

У нашій статті ми розглянемо за що найчастіше звільняють з роботи у Польщі та на яких підставах це може відбутись, а також розповімо про те, як можна покращити свою роботу аби не втратити її. 

Загальна інформація

У цій статті ми будемо розглядати всі можливі випадки, коли відбувається звільнення робітника. До них можна віднести і поведінку працівника, і те, що може бути не повʼязано з працівником. Також ми будемо враховувати різні типи договорів. 

Запізнення на роботу або прогули 

Серед найчастіших причин, через які людину можуть звільнити з роботи, можна відзначити запізнення або прогули роботи. Звичайно це не стосується поодиноких випадків, мова йде про регулярні затримки. 

Відсутність працівника на роботі у зазначений час може погано вплинути на роботу інших працівників, а також це може уповільнити виконання задач. Крім того, працівник, який постійно запізнюється, не матиме можливості якісно працювати адже свій час для роботи він вже витратив. 

Якщо людина часто не приходить на роботу зовсім — це також є приводом для звільнення. Це значним чином впливає на функціонування компанії. Якщо ви не приходите на роботу без попередження або без поважної причин, тоді роботодавець має всі підстави, щоб звільнити вас. 

Низька ефективність роботи 

Це ще одна досить поважна причина, через яку найчастіше відбуваються звільнення з роботи. Це відноситься і до ситуацій, коли людина втомлена або має багато особистих проблем. На жаль для роботодавця це все рівно буде обгрунтованим приводом для звільнення. 

З погляду власника будь-якої компанії, кожен його співробітник є інвестицією, яка повинна приносити прибуток. Це може бути у вигляді виконання конкретних обов’язків, або у вигляді поліпшення робочих процесів, залучення нових клієнтів чи збільшення загальної продуктивності компанії.

Однак, якщо працівник погано справляється з дорученими обов’язками, це може вплинути на успіх бізнесу. Недостатня продуктивність або якість роботи можуть призвести до збитків, втрати клієнтів та репутації компанії.

Перед прийняттям рішення про звільнення зазвичай проводиться співбесіда зі співробітником, щоб з’ясувати причини його незадовільної роботи. Роботодавець може зацікавитися можливими проблемами, що перешкоджають ефективній роботі, та запропонувати допомогу у їх вирішенні.

Проте, якщо працівник продовжує демонструвати низьку продуктивність або не виявляє інтересу до покращення ситуації, роботодавець може ухвалити рішення про звільнення. Зрештою, рішення про збереження чи припинення трудового договору залежить від того, як працівник реагує на звернення та зусилля роботодавця щодо покращення ситуації.

Ключовим чинником є як поточна продуктивність, а й попередня робота співробітника. Якщо працівник не виявляв належної старанності або демонстрував незадовільні результати від початку своєї кар’єри в компанії, це може вплинути на рішення про його звільнення.

Крадіжка або шахрайські дії на роботі 

Це правило стосується не лише прямої крадіжки грошей або будь-якого майна компанії. До цього пункту можна віднести й використанні ресурсів компанії в особистих цілях або не за призначенням. Такі дії на перший погляд можуть здатись безневинними, проте це є прямим порушенням і за такі дії роботодавець має повне право звільнити людину з роботи. 

Звичайно ж пряма крадіжка матеріалів, обладнання компанії та грошей — це також привід для звільнення або навіть для заведення кримінальної справи на такого співробітника. 

До пункту з шахрайством можна віднести ведення власної справи під час роботи у компанії, у випадку якщо це порушує домовленості про неконкурентність. Сюди ж відносяться й інші дії, які можна трактувати як створені для власної вигоди. Робітники, яких спіймали на гарячому, точно можуть бути звільнені з роботи. У крайньому випадку це може бути просто попередження. 

Порушення соціальних правил на роботі 

Ця причина також є досить популярною. Згідно з законодавством Польщі робітник повинен дотримуватись правил соціального існування на роботі. Це, в першу чергу, входить у його обовʼязки. 

Давайте більш детально поговоримо, про що саме йде мова. Отже, якщо ваша робота потребує контакту з колегами, але ви ігноруєте це правило, тоді роботодавець має повне право позбавити вас роботи. Причини полягає у тому, що подібного роду поведінка створює негативну атмосферу у колективі і порушує загальний робочий ритм. 

Звичайно, бували випадки, коли роботодавці зловживали цим пунктом і проміняли його у випадку, коли іншої причини на звільнення немає. Однак краще не провокувати нікого, та не давати приводу, щоб вас звинувачували у відсутності спілкування з колегами по роботі. 

Відсутність комунікації з керівником 

Якщо працівник поводить себе досить зверхньо і вважає, що може ігнорувати свого керівника, також може втратити роботу. Відсутність банальних навичок комунікації ніяк не вплине на рішення та не є виправданням у цій ситуації. 

Також, до прикладів прояву неповаги до свого роботодавця можна віднести невиконання своїх обовʼязків а також відсутність інформування керівництва про важливі справи та рішення, які стосуються роботи. 

Перше, що може зробити роботодавець, це поспілкуватись віч на віч з таким працівником, однак, якщо це не дасть ніякого результату, тоді на співробітника чекає звільнення. 

До цього пункту ми також можемо віднести випадки, коли співробітник не виконує своїх обовʼязків або виконує їх неналежним чином. Проте існують випадки, коли робітник має законні підстави для того, аби не виконувати накази роботодавця. 

Скорочення штату 

Ця причина вже не залежить від робітника, однак також стає приводом для звільнення. Якщо роботодавець помічає, що його компанія йде в мінус, він може прийняти рішення про скорочення штату. За законом, про таке рішення він повинен повідомити співробітнику заздалегідь. Бувають такі випадки, коли під скорочення підпадають найменш продуктивні робітники, які не мають гарних результатів або мають малий досвід у роботі. 

Якщо стається скорочення штату, роботодавець може запропонувати розірвати трудовий договір за згодою двох сторін. Це буде означати, що працівник і керівник вирішили питання без встановлення винної сторони. У такому випадку строк повідомлення може не виконуватись. 

У Польщі основні причини звільнення з роботи часто пов’язані з продуктивністю та поведінкою співробітника, включаючи якість його роботи, рівень комунікабельності та регулярність явки на роботу. За статистикою, лише одна з шести причин, що потрапили в список, пов’язана з фінансовим станом роботодавця або станом бізнесу в цілому.

Це означає, що успішне працевлаштування потребує не лише професійних навичок, а й здатності підтримувати добрі стосунки з колегами, а також демонстрацію стабільної та високої роботи. Враховуючи ці дані, при пошуку роботи важливо приділити увагу не лише кваліфікації та досвіду, а й особистим якостям, які можуть вплинути на успішну адаптацію до колективу та збереження робочого місця на довгостроковій основі.

Радимо прочитати:

Система оподаткування у Польщі — це дуже важлива частина процесу для створення бізнесу індивідуальними...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...

Багато українців з високою кваліфікацією, бажаючи продовжити роботу в Польщі за освітою, стикаються з...

Індивідуальне підприємство — це перший крок до розвитку бізнеса. Пройшовши всі організаційні питання варто...