Що таке PESEL в Польщі

Що таке PESEL в Польщі

Всі хто приїжджає жити до Польщі, рано чи пізно, але швидше за все рано, зіткнуться з тим, що деяким державним та приватним організаціям потрібно показати ваш номер PESEL.

PESEL – це унікальний ідентифікатор або номер платника податків. В Україні аналогом PESELя є ІПН. PESEL – це номер, що складається з 11 цифр.

Зміст:

Будь-які серйозні операції, такі як відкриття рахунку в банку, реєстрація автомобіля або навіть виклик швидкої допомоги вимагають надання особистого номера PESEL. Не кажучи вже про спробу взяти кредит у банку чи купівлю нерухомості.

Номер pesel у Польщі

Відповідно до закону від 24 вересня 2010 року «Про реєстр населення» — облік населення ведеться в Загальній Електронній Системі Обліку Населення (Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności), тобто скорочено PESEL.

Перший час у Польщі, цілком можна прожити і без pesel, але отримати його не так вже й складно, а бюрократичних проблем за його наявності стане значно менше.

Номер PESEL - це 11-цифровий код, що дозволяє швидко та легко ідентифікувати особистість людини. Це аналог українського ІПН. Кожна з 11 цифр номера має значення (подробиці нижче).

З 2021 року PESEL або NIP обов'язково має бути вписаний до PIT-11 для подання податкових декларацій.

Для чого потрібен PESEL

У Польщі номер песель потрібен, щоб:

  • користування медичними послугами від фонду ZUS - державне медичне страхування. Якщо у вас є pesel, то Ви можете отримати рецепт на ліки ZUS і, наприклад, заплатити за нього не 212 злотих (100%), а лише 3 злотих (в рамках страховки), решта буде оплачена через ZUS. Така ситуація відбувається тому, що система, яка генерує рецепти, вимагає тільки номер PESEL і нічого іншого їй не підходить. Звичайно, кожна лікарня має кілька рецептів, які можна написати «від руки», але вони використовуються лише в екстрених випадках.
  • отримання кредиту - процедура значно спрощується за наявності peselя
  • запис до автошколи для отримання прав на керування транспортним засобом;
  • оформлення нерухомості
  • для подання податкових декларацій

Історія PESEL у Польщі

Ця процедура видачі номера була введена в Польщі ще 1979 року і його обов'язково отримують усі жителі країни. Крім громадян Польщі PESEL видається також людям, які набули статусу ВНЖ або ПМЖ у Польщі або karta pobytu.

Електронна система PESEL містить всілякі дані про людину. Дані включають інформацію про склад сім'ї громадянина країни, його близьких родичів. Якщо йдеться про іноземця, система містить дані про його карту перебування та багато додаткової інформації.

Як і в Україні в ІПН, у Польському номері PESEL зашифровано певну інформацію:

   • перші дві — останні цифри року, в який народилася людина;
   • наступні дві визначають місяць народження;
   • п'ятою та шостою цифрою позначається день місяця народження;
   • передостання цифра — стать (0,2,4,6,8 — жіноча, 1,3,5,7,9 — чоловіча);
   • остання цифра — контрольне число.

Як отримати PESEL у Польщі?

1 червня 2021 року набуде чинності поправка до Закону про принципи реєстрації та ідентифікації платників податків і платників щодо визначення платників податків (o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji яких є PESEL. Завдяки новим правилам, жінки гміни зможуть видавати номер PESEL іноземцям за їх запитом без реєстрації за місцем проживання (замільдування).

Як отримати PESEL без реєстрації за місцем проживання (прописки) у Польщі

З 1 червня іноземці можуть подавати заяву на отримання PESEL з метою оподаткування. Таким чином, якщо у вас немає можливості отримати PESEL на підставі прописки в Польщі (докладніше про цей спосіб написано нижче), ви можете це зробити для оподаткування. Для цього необхідно під час подання заяви в жонді гміни за місцем проживання в обґрунтуванні вказати таке:

art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadách ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 р. Poz. 170, z poźn. Zm.), W związku z art. 7 ust. 2 iw zakresie określonym w art. 9 ust. 4 ustawy o ewidencji ludności (Dz. U. z 2021 р. Poz. 510).

Це формулювання міститься в рекомендаціях Міністерства Фінансів.

Для чого прийнято ці зміни?

Для платників змін у законодавстві дозволяють виконати обов'язок вказувати податковий ідентифікатор своїх співробітників - іноземців, які можуть подати заявку на отримання номера PESEL з метою оподаткування

Нові правила дозволять податковим органам однозначно ідентифікувати платника податків (працівника). Це дозволить вам створити та розмістити податкову декларацію на сервісі Twój e-PIT на сайті podatki.gov.pl.

Таким чином, платникам податків простіше розраховуватися з податковою інспекцією: вони зможуть використовувати номер PESEL для входу до служби Twój e-PIT або подати податкову декларацію за допомогою безкоштовного додатка e-Deklaracje, доступного на podatki.gov.pl. Для платників податків це також означає можливість скористатися податковими пільгами та відрахуваннями, а також отримати повернення податку.

До цих змін було два основні способи отримання песелю – з мельдуванням (пропискою) і без можливості зробити мельдування. Процес отримання номера PESEL пройде значно легше та швидше за наявності польської прописки. Zameldowanie (з польського «реєстрація, прописка»).

Спосіб 1. За можливості зробити мельдування в Польщі

Основною умовою отримання номера PESEL є оформлення тимчасової чи постійної прописки – zameldowanie на території Польщі.

Присвоєння номера PESEL можна також запитати при подачі документів на прописку (реєстрацію) і не вимагає додаткових дій (крім того, що повідомити про це). Відповідно, реєстрації необхідно мати дійсну візу або Карту Побуту та договір оренди житла на строк від 3 місяців.

Після реєстрації потрібно лише подати заявку, що ви хочете отримати довідку зі своїм номером PESEL.

Бланк заяви про надання персонального ідентифікаційного номера (PESEL) можна завантажити тут.

Другий необхідний документ – посвідчення особи. Йдеться про закордонний паспорт з візою або карткою побуту, якщо вона є.

Нижче описано послідовність дій, які потрібно виконати в Ужонді (Urzad), щоб отримати PESEL:

   1. Потрібно зареєструватися в електронній системі - https://epuap.gov.pl
   2. Ідіть у свій уженд, де мельдувалися
   3. Берете із собою ксерокс першої сторінки паспорта
   4. Заповнюєте анкету для отримання PESEL, яку можна взяти там же Wniosek o nadanie numeru PESEL
   5. Звертаєтеся до співробітників, з питанням, що хочете отримати PESEL, віддаєте анкету та ксерокс
   6. Співробітник вам папірець, де є ваш песель і відправляє в інший відділ, де потрібно зробити внесок (тобто занести цей номер в іншу систему)
   7. Співробітники перевіряють, чи ви зареєструвалися в електронній системі epuap.gov.pl, і якщо так, то друкують вам внесок і ви йдете назад, щоб перший співробітник зробив копію.

Все, в результаті у вас на руках залишається бланк із печатками та підписами, де вказано ваш номер PESEL.

Всі оформлення займають кілька хвилин.

Спосіб 2. Отримання PESEL без прописки в Польщі

Відразу скажемо, спосіб непростий, і головна проблема в тому, що не всі чиновники взагалі обізнані з правом іноземця отримувати PESEL без можливості реєстрації. Існує ймовірність, що доведеться доводити своє право.

   1. Роздрукуйте та заповніть заяву про присвоєння PESEL.
   2. Зверніться з ним до вженду.
   3. Дочекайте результату.

У разі неможливості надання відомостей про прописку є ще варіанти отримання ідентифікаційного номера PESEL:

Для отримання PESEL без мельдунка достатньо буде у внеску для отримання PESEL вказати наступну підставу правну:

ust. 2 § 4, ust.1 § 6 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 29 czerwca 2020 r. w sprawie profile zaufanego i podpisu zaufanego

Посилання на закон - https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-dla-cudzoziemcow

За законодавством PESEL, що діє в Польщі, можна отримати за наявності соціального забезпечення або медичного страхування. Як правило, у осіб, які проживають у країні, медичне страхування є. Сама процедура отримання PESEL у такий спосіб досить туманна і якщо ви захочете піти таким шляхом, вам все одно доведеться звернутися до районного відділення (Urzad) свого міста за отриманням консультації.

Крім того, на законодавчому рівні у Польщі передбачено можливість видачі номера PESEL консулом. У цьому випадку заяву на надання номера необхідно написати Міністру внутрішніх справ Республіки Польща. На практиці такі випадки практично невідомі.

PESEL або NIP що краще отримати іноземцю?

До недавнього часу іноземцям було можливо отримати обидва номери, проте правила змінилися, і тепер чітко зазначено в яких умовах який номер оформляється:

   • Наймані працівники, які приїхали до Польщі з-за кордону, які не є роботодавцями або підприємцями, мають оформлювати PESEL.
   • Якщо особа є бізнесменом / роботодавцем по відношенню до інших осіб, можуть отримати NIP.

Вищеописана процедура була наведена на прикладі Кракова, можливо в інших містах є незначні відмінності.

Адреса дружини в Кракові: Urząd Miasta Krakowa, Address: aleja Powstania Warszawskiego 10, 30-962 Kraków

У Познані: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu ul. Libelta 16/20, 60-101 Poznań

Також є можливість отримати номер PESEL без чинної реєстрації, цей спосіб складніший, тому краще користуватися стандартною процедурою.

Підстава для отримання PESELя

До 2018 року отримати PESEL було складніше, потрібно було вказувати законну підставу для цього:

На даний момент (2017 рік), для отримання песелю, актуальна правова основа: «PARAGRAF 5 UST. 3, PARAGRAF 8 UST. 1 — ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI Z DNIA 5 PAŹDZIERNIKA 2016 R. W SPRAWIE PROFILU ZAUFANEGO ELEKTRONICZNEJ PLATFORMY USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, OPUBLIKOWANE W DZIEN. Z 2016, POZ. 1633».

Правовою підставою для отримання Песелі для дитини до 3-х років є:

USTAWA Z DNIA 4 LUTEGO 2011 R. O OPIECE NAD DZIEĆMI W WIEKU DO LAT 3, POZ. 235 ROZDZIAŁ 1, ART. 3A

Для дітей віком від 3 до 18 років, можна скористатися цією основою:

USTAWA O SYSTEMIE OŚWIATY S DNIA 7 WRZEŚNIA 1991 R. (TJ. Z DNIA 31 PAŻDZIERNIKA 2016 R. DZ. U. Z 2016 R. POZ.1943) ART. 92K. UST. 2 PKT 2F

Також є можливість отримати номер PESEL для дитини, якщо вона народилася у Польщі і ще не отримала іноземного паспорта. Це зроблено для того, щоб у дитини був хоч якийсь ідентифікаційний номер, поки немає документа, що засвідчує особу. Як тільки ви отримуєте паспорт (навіть тимчасовий), ця можливість автоматично відпадає:

ART. 35 UST. 1 USTAWY Z DNIA 13 PAŹDZIERNIKA 1998 R. O SYSTEMIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ORAZ &1 UST. 1 PKT. 2) rOZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Z DNIA 23 PAŻDZIERNIKA 2009 R. W SPRAWIE OKREŚLENIA WZORÓW ZGŁOSZEŃ DO UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH I UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO, IMIENNYCH RAPORTÓW MIESIĘCZNYCH I IMIENNYCH RAPORTÓW MIESIĘCZNYCH KORYGUJĄCYCH, ZGŁOSZEŃ PŁATNIKA, DEKLARACJI ROZLICZENIOWYCH I DEKLARACJI ROZLICZENIOWYCH KORYGUJĄCYCH, ZGŁOSZEŃ DANYCH O PRACY W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH LUB O SZCZEGÓLNYM CHARAKTERZE ORAZ INNYCH DOKUMENTÓW.

Отримання номера Pesel для іноземців

У Польщі не існує жодного законодавчого акту, який зобов'язує іноземця, який перебуває в країні з тривалим візитом за візою або у статусі ВНЖ/ПМЗ (незалежно від мети цього візиту), мати номер PESEL.

У Законі про обов'язкове соціальне страхування допускається використання номеру закордонного паспорта, у разі відсутності номера PESEL у іноземця «... >

Так само можна і в банках, якщо співробітники вимагають номер PESEL посилатися на те що ви як іноземець не повинні його мати. Якщо співробітники державних або комерційних установ вимагають пред'явити номер PESEL, ви маєте право вимагати правове обґрунтування (нормативний акт), яким керується цей співробітник.

Але як вже було сказано на початку статті, отримання PESEL процедура не складна, але позбавить вас безлічі бюрократичних проблем.

З 1 березня 2015 року процедура отримання номера PESEL для іноземців зазнала змін, вірніше було внесено зміни до правових актів про облік населення (ewidencji ludnosci).

З цього дня, при зверненні до Районного Управління, необхідно додатково заповнювати бланк заяви (Wniosek) на присвоєння номера PESEL і що найважливіше — у заяві необхідно вказати «Правове обґрунтування», тобто причину, з якої вам має бути присвоєний цей номер .

Як отримати PESEL нові правила з 2018

Сейм Польщі прийняв поправки до законів про замельдування та отримання Песеля. З 1 січня 2018 року прописатись можна буде через інтернет на офіційному сайті.

Для громадян Польщі отримання номера PESEL відбуватиметься автоматично в момент видачі посвідчення особи (dowód osobisty). Сьогодні цей процес виглядає з точністю навпаки: спочатку необхідно подати до органів ґміни заяву про отримання PESEL, наявність якої є обов'язковою умовою отримання посвідчення та інших документів.

Для іноземців процедура оформлення pesel також відбуватиметься в автоматичному режимі при оформленні постійної або тимчасової прописки (pobyt stały, pobyt czasowy), яку можна буде зробити через сайт.

Подробиці процедури ще знаходяться на стадії узгодження.

Таким чином, влада зможе збирати дані про іноземців, незалежно від термінів їх перебування в країні в головному реєстрі PESEL.

Як отримати номер PESEL для біженців

Для тих, хто в'їхав до Польщі після 24.02.22, буде полегшена процедура отримання номера PESEL (PESEL зі статусом UKR). Його можна буде одержати з 16 березня 2022 року.

Що потрібно, щоб отримати номер PESEL:

 • заповнити заяву (видаватиметься у повітрі м'яса)
 • фото 3,5х4,5
 • здати відбитки пальців. Процедура ця робиться безпосередньо в повітрі.
 • надати в уженд документ (необхідний присяжний переклад цього документа), який підтверджує особу іноземця( паспорт, карта поляка, свідоцтво про народження. За відсутності документів, зазначених вище, заявник підписує декларацію про кримінальну відповідальність при поданні помилкової інформації (підписується в женде).⠀

Діти до 12 років звільнені від здачі відбитків пальців.

Номер PESEL надається один раз на все життя.