Навчання у ВУЗах Польщі для іноземців

Навчання у ВУЗах Польщі для іноземців

Як влаштовані польські вузи, як вступити на навчання іноземцю і багато іншого Про вищу освіту в Польщі.

У травні 2004 року Польща приєдналася до Європейського Союзу, у зв'язку з цим освіта в Польщі отримала безліч додаткових переваг. Дипломи польських вузів стали автоматично визнаватися у всіх країнах Європи, а також в США, Канаді та багатьма іншими державами, при цьому додаткове підтвердження не потрібно, а сама система освіти в країні функціонує за загальноєвропейською схемою. Також освіта в Польщі відповідає міжнародним нормам класифікації освіти (ISCED).

Зміст:

Польща в 1999 році підписала так звану Болонську декларацію, тим самим впровадивши Болонський процес в систему вищої освіти країни.

У Польщі 95 державних і 320 приватних вищих навчальних закладів.

Вища освіта в Польщі відповідно до Закону від 27 липня 2005 року «Про вищу освіту» ділиться на два ступені — Бакалаврат (перший ступінь, перший цикл освіти) і магістратура (другий цикл освіти), далі навчання можна продовжити в докторантурі.

Найбільше іноземних студентів до Польщі приїжджає з України (53,5% від загального числа іноземців). Другу позицію займають білоруси (18,4%). Треті в рейтингу за даними Центрального статистичного офісу Польщі (GUS) отримали студенти з Індії, трохи нижче розмістилися громадяни Норвегії, Швеції, Литви, Іспанії, Росії та Туреччини.

Ступені вищої освіти в Польщі

 1. Бакалавріат. Навчання в бакалавраті триває не менше 6 семестрів (3 роки), а для інженерних професій — не менше 7 семестрів, після чого випускник захищає випускну роботу на присвоєння ступінь бакалавра або інженера. Ступінь бакалавра (ліцензіата) у Польщі приблизно дорівнює ступеню бакалавра в Англії та ліцензіата у Франції. Після ви можете продовжувати освіту на другому рівні.
 2. Магістратура. Другий рівень, передбачає як 2 роки, так і 1,5 роки навчання за програмами польською та англійською мовами (тривалість залежить від обраної спеціальності). Після захисту дисертації в магістратурі студенту присвоюється ступінь магістра (в архітектурі, старшого інженера або інше, еквівалентне спеціальне звання (лікар, стоматолог, ветеринар).
 3. Аспірантура. Після закінчення магістратури магістри можуть продовжити навчання в докторантурі (аналог аспірантури). Захист дисертації на цьому рівні знаменується присвоєнням ступеня доктора філософії (PhD). Після цього доктор може пройти процедуру хабілітації (ще одного захисту докторської дисертації) — на здобуття ступеня Doctor habilitat. Навчання триватиме 3-4 роки.

Форми навчання в польських ВУЗах

1. Денна форма навчання-Заняття проходять з Понеділка по п'ятницю.

2. Заочна форма навчання — Заняття проходять 1 раз на два тижні. Заняття проводяться з п'ятниці по неділю. Вартість заочної форми навчання в польських ВУЗах дешевше денної.

3. Вечірня форма навчання-Заняття проходять з Понеділка по п'ятницю після 1600.

Вузи Польщі діляться на кілька типів:

 • Коледж. Вимоги до вступу: наявність сертифіката про закінчену середню освіту та результатів медичного огляду.
 • Вищі професійні школи. Вимоги до вступу: сертифікат про закінчену середню освіту, успішне складання іспитів і присвоєна в результаті кваліфікація «технік».
 • Школи вищої освіти. Вимоги до вступу: кожен інститут встановлює свої правила зарахування.
 • Університет. Вимоги до вступу: кожен університет встановлює свої правила зарахування.

Університети в Польщі діляться на наступні категорії:

 • класичний університет-ВНЗ, які мають право присвоювати ступінь доктора наук як мінімум по 10 науковим спеціальностям, в тому числі як мінімум по двох в кожній з наступних груп:
  • Гуманітарні, юридичні, економічні чи теологічні;
  • математичні, фізичні, науки про землю або технічні;
  • біологічні, медичні, хімічні, фармацевтичні, сільськогосподарські або ветеринарні;
 • технічний університет-вуз, який має право присвоювати ступінь доктора наук як мінімум за 10 науковими спеціальностями, в тому числі як мінімум за 6 технічними;
 • профільний університет-вуз, який має право присвоювати ступінь доктора наук як мінімум за 6 науковими спеціальностями, в тому числі як мінімум за 4 спеціальностями, відповідним профілю вузу;
 • академія-вуз, який має право присвоювати ступінь доктора наук як мінімум з 2 дисциплін.

Тривалість навчального року

Навчальний рік триває два семестри, які складаються з 30 тижнів навчання.

Зимовий семестр починається 1 жовтня і закінчується приблизно 15 лютого наступного календарного року, складається з 15 тижнів навчання, різдвяних канікул, іспитів зимової сесії та зимових канікул.

Літній семестр починається приблизно 16 лютого і закінчується 30 Вересня, складається з 15 тижнів занять, іспитів літньої сесії і літніх канікул, тривалістю близько 3 місяців.

Навчання студентів проходить у формі лекцій, семінарів, практичних занять, лабораторних занять і конференцій.

Набір студентів на навчання проводиться 2 рази на рік на зимовий семестр і літній семестр.

Стипендії та гранти для іноземців у Польщі

Навчання в польських ВУЗах для більшості іноземців (в тому числі, росіян, білорусів і українців) є платним. У державних університетах навчання коштує дорожче ніж у приватних. Навчання англійською мовою на денній формі буде коштувати значно більше заочного навчання польською мовою.

Ціна річного навчання на заочній формі в університеті в середньому становить від 1100 до 2000 доларів США. У той же час Рік очного навчання в найбільш престижних ВУЗах на технічних спеціальностях може коштувати більше 5000 доларів. Освоєння гуманітарних спеціальностей обійдеться в 2000-2500 доларів.

деякі навчальні заклади в Польщі пропонують різні гранти для українських студентів. У польських вузах досить "бюджетних" місць для тих, хто володіє польською мовою і має високі досягнення в навчанні, крім того можна отримати безліч грантів або стипендію, які можна отримувати під час навчання в Польщі.

Gaude Polonia

http://nck.pl/gaude-polonia/298232-o-programie-gaude-polonia/

Стипендіальна програма міністра культури "Gaude Polonia" призначена для молодих людей до 40 років, діячів культури та перекладачів польської літератури з країн Центральної та Східної Європи, а насамперед з Білорусі та України. Програма покликана забезпечити високий рівень розвитку культури в країнах Східної Європи та розширити міжнародне співробітництво між Польщею та її найближчими сусідами.

На піврічну стипендію можуть претендувати студенти наступних спеціальностей:

 • кіно,
 • фотографія,
 • література / переклад,
 • музика,
 • образотворче мистецтво,
 • мистецтво, театр та кінокритика

Заявки на стипендію приймаються до 15-го жовтня кожного року. Стипендія в рамках програми становить 3500 злотих на місяць, а Організатор покриває також витрати на реалізацію творчого проекту кандидата.

Вишеградська стипендіальна програма

http://visegradfund.org/

Програма для студентів до 35 років, які провчилися мінімум 4 роки у вищому навчальному закладі України. Подати заявку можуть також молоді вчені з України, які планують навчатися або проводити дослідження в одному з вузів Польщі, Чехії, Словаччини чи Угорщини.

Програма створена для підтримки студентів будь-яких спеціальностей в отриманні вищої освіти і створення можливості проведення досліджень в одній з країн Вишеградської четвірки.

Заявку можна заповнити онлайн до 31-го січня кожного року. Стипендія виплачується протягом 1 або 2 семестрів і становить 2 500 € в семестр для стипендіата.

Грант Варшавського Університету

http://studium.uw.edu.pl/programy-stypendialne/stypendia-wschodnie/

Для студентів віком до 30 років, з дипломом спеціаліста або магістра в гуманітарній галузі. Знання польської та англійської мови є обов'язковим критерієм.

Метою проекту "східноєвропейських грантів" Варшавського університету від польського уряду є підготовка висококваліфікованих фахівців з проблем Східної Європи.
Досі цю стипендію отримали майже 1000 претендентів з 22 країн, у тому числі і з України.

Study Tours to Poland

http://www.studytours.pl/

Study Tours to Poland - це короткі навчальні поїздки до Польщі, які передбачають прийняття участі в лекціях, семінарах і культурних заходах в академічних колах і міжнародних організаціях.
STP для студентів-одна з перших польських освітніх програм, орієнтованих на студентів зі Східної Європи. Її суть-надихнути учасників на отримання нового досвіду і знайомств, пізнання нових місць.

Учні віком 18-21 років можуть взяти участь в ознайомчих поїздках до Польщі. Відбір проводиться на конкурсній основі.

Студенти подають заявку на програму індивідуально через веб-сайт. Конкурс проводиться два рази на рік-навесні і восени. Організатор покриває всі витрати учасників на території Польщі і частково оплачує вартість переїзду.

Як вступити іноземцю в Польський ВУЗ

Іноземці, можуть вступити в один з польських вузів на платній основі, але є деякі категорії іноземних громадян, які можуть вчиться в Польщі безкоштовно:

 • іноземці, що володіють картою Поляка
 • іноземці з визнаним Польщею статусом біженця;
 • іноземці, які користуються тимчасовим захистом у Польщі;
 • іноземці, які є мігруючими працівниками, які є громадянами держави-члена Європейського Союзу (ЄС), Швейцарії або Європеської асоціації вільної торгівлі (EFTA) - сторони договору про Європейську економічну зону (EOG), і члени їх сімей, якщо проживають в Польщі;
 • іноземці, що володіють дозволом на перебування довгострокового резидента ЄС, видане в Польщі-карта сталего побиту

Середня вартість навчання в польських ВУЗах:

 • Плата за семестр навчання на польськомовних програмах — 700-830 Євро.
 • Вартість семестру навчання англійською мовою - 1 600-2 000 євро.
 • В особливих випадках ректор вузу може за клопотанням студента знизити оплату за навчання або відстрочити її на час.

Безкоштовне навчання можливе тільки на денній формі державних навчальних закладів. У польських ВУЗах безкоштовно можуть навчатися не тільки громадяни Польщі. Безкоштовна Польська вища освіта доступна і громадянам інших країн за певних умов.

Найпопулярнішим варіантом безкоштовного навчання в Польщі для білорусів, росіян або українців є навчання по Карті поляка. Після вступу її можна вільно обміняти на постійний вид на проживання, а до кінця навчання отримати Польський паспорт. Таким чином, безкоштовно навчатися в Польщі можуть також власники постійного виду на проживання.

Польський уряд надає різні гранти та програми для безкоштовного навчання. Наприклад для осіб, які документально можуть підтвердити польське походження.

Віднедавна у Польщі також діє "програма Калиновського". Це додаткова можливість для білорусів навчатися в Польщі безкоштовно. Метою даної програми є допомога студентам з Білорусі, які були відраховані з білоруських вузів з політичних причин.

Візи і страховки для навчання в Польщі

Кожен іноземний студент повинен буде обов'язково застрахувати своє здоров'я, що можна зробити прямо в навчальному закладі. Вартість страховки на 1 рік становить від 400 злотих (близько$120).

Отримати студентську візу студент зможе після зарахування до навчального закладу та отримання спеціальної форми, яку вимагають польські консульства для видачі такої візи.

Для отримання студентської візи необхідно заповнити візову анкету, надати паспорт, 1 фото і документ, виданий вузом про ваше зарахування (документ видається після прийняття рішення про ваше зарахування та внесення необхідної мінімальної квоти оплати за освіту). Також необхідно надати доказ фінансової забезпеченості (таку роль можуть виконати дорожні чеки на суму з розрахунку не менше 100 злотих на один день перебування в країні, кредитні картки або письмове зобов'язання організації, яка приймає на себе покриття всіх витрат). Для громадян України консульський збір становить 35 євро.

Студенти отримують шенгенську візу з правом продовження в Польщі

Зверніть увагу на оформлення медичної довідки для подачі до вузу. У цій довідці обов'язково має бути зазначено»здоровий (-а), не має протипоказань до отримання вищої освіти".

При вступі на навчання за програмою підготовки магістра або бакалавра від абітурієнтів з України та Росії знання польської мови на початковому етапі не потрібно, пропонується перед навчанням у вузі підготовчий курс польської мови. Курс включає в себе уроки польської мови та інтеграційні заходи.

Студентська віза видається, як правило, на 90 днів. Максимум за 50 днів до закінчення терміну дії візи необхідно подати документи на карту тимчасового перебування на території Польщі (карта побиту). Умови її видачі-наявність документа з вузу про те, що заявник є студентом, прописки (наприклад, в гуртожитку) і виписки з банківського рахунку про наявність грошових коштів, необхідних на утримання.

Витрати під час навчання в Польщі

Студенти будуть жити в гуртожитках, або в знятій квартирі з іншими студентами, проживання разом з іншими студентами дає можливість швидше адаптуватися і завести нових друзів.

Харчування-за умови, що студент самостійно готує, його харчування обходиться в 30-40 доларів США на тиждень. Для студентів, які вважають за краще купувати приготовлену їжу, їдальня пропонує високої якості страви. Комплексний обід (перше, друге з салатом, третє страви) коштує близько 3,5 доларів США. Можна також купувати страви окремо.

Проїзд-Студентський проїзний квиток на всі види громадського транспорту, крім нічних автобусів, на 30 днів коштує 33 Польських злотих (близько 12 доларів США).

При розрахунку вартості проживання варто також враховувати додаткові витрати, пов'язані з покупкою одягу, книг і розвагами.

Студенти мають право працювати 3 місяці під час канікул без отримання дозволу на роботу. Крім того, студенти можуть займатися перекладами або репетиторством (українська та російська мови після вступу Польщі до Євросоюзу стали дуже популярні). Реєстрація студента як платника податків необов'язкова за умови, що гонорари становлять не більше 150 євро на місяць.