Заміна водійських прав на польські. Чи потрібно змінювати українські права?

Велика кількість українців проживають в Польщі стикається з питанням - чи потрібно міняти українські водійські права на польські, як зробити заміну водійського посвідчення в Польщі, і в які терміни потрібно зробити заміну прав. На ці та інші питання, ми постараємося відповісти в цій статті.

Зміст:

Якщо коротко:

 • українські (а також білоруські та інші) водійські права потрібно міняти через півроку проживання в Польщі
 • заміна не вимагає складання іспитів або іншої підготовки

Оновлення 2023:

Обмін водійських прав для українців зі статусом UKR

На осіб зі статусом UKR, у яких є водійське посвідчення України, не поширюється обов'язок заміни прав на польські. Дане правило діє до 31 грудня 2023 року.

Крім цього водійські права українців, термін дії яких закінчився також вважаються дійсними до 31 грудня 2023 року. Що робити після 31 грудня 2023 року, на даний момент не відомо як буде розвиватися ситуація в Україні, тому якщо нічого не зміниться, то швидше за все Спецзакон продовжать, а також продовжать існуючі правила.

Автомобіль на українських номерах.

На сьогодні не передбачено особливих правил для перебування українських автомобілів на території Польщі. Тому автомобілі громадян України розглядаються як транспортні засоби в міжнародному русі на основі Віденської конвенції про дорожній рух від 1968 р., підписаної як Польщею, так і Україною. В рамках договору на території Польщі транспортним засобом в міжнародному русі вважається автомобіль, який:

 • належить фізичній або юридичній особі, яка має постійне місце проживання за межами країни;
 • тимчасово вивезений до Польщі;
 • не зареєстрований у Польщі.

Біженці з України задовольняють всім трьом цим вимогам, тому відразу після прибуття до Польщі не повинні робити додаткових кроків для легалізації транспортного засобу в країні прибуття.

Коли і навіщо потрібно змінювати українські права на польські

Правили, що регулюють використання водійських прав різних країн за кордоном, регламентуються Віденською конвенцією. Обидві країни-Україна і Польща приєдналися до цієї конвенції, з цього на питання - чи потрібно міняти українські водійські права на польські, відповідь потрібно шукати саме там. А у Віденській конвенції написано, що якщо ви перебуваєте в якійсь країні (крім своєї) більше 183 днів, то вам потрібно свої національні водійські права (в даному випадку українські) замінити на водійські права країни, де ви знаходитесь (тобто на польські).

До речі, до числа країн учасниць Віденської конвенції відносяться всі країни Євросоюзу, країни СНД, країни входять в Європейську асоціацію вільної торгівлі і деякі інші. Так що це правило стосується заміни водійських прав відноситься не тільки до України і Польщі. Віденська конвенція про дорожній рух 1968 року-Міжнародний договір, який був укладений з метою підвищення безпеки дорожнього руху за допомогою стандартизації правил дорожнього руху. Відповідно до цього документа прийнято єдиний вид дорожніх знаків і сигналів.

Тобто, якщо ви перебуваєте на території Польщі більше 183 днів (пів року) з моменту останнього в'їзду, то ви зобов'язані замінити водійські права свій країни на польські.

Однак у Конвенції не вказано, з як точно потрібно враховувати ці 183 дні, і що робити якщо ви постійно, або хоча б, раз на пів-року перетинаєте кордон. Також проблема перевірки терміну вашого перебування на території країни не входить в компетенцію дорожньої поліції, з цього вони не зможуть точно встановити, скільки ж ви перебуваєте в країні. Але часто поліція керується правилом-якщо у вас є карта побиту (або інший документ дозволяє постійне перебування на території Польщі), то ви зобов'язані мати польські водійські права (prawo jazdy).

Також в разі несвоєчасної заміни прав, можливі проблеми зі страховою компанією в разі дорожньої пригоди - вони просто можуть відмовитися виплачувати страховку, під приводом того, що ви взагалі не мали права керувати транспортним засобом на території Польщі.

Так, що краще не ризикувати зайвий раз і не створювати собі проблеми, а поміняти водійське посвідчення на Польське, тим більше, що процедура заміни прав зовсім не складна.

Як поміняти водійські права на польські

Заміна українських або Білоруських водійських прав на польські — процедура абсолютно не складна. За часом все зайняло близько однієї години-заповнення заяви (внеска), оплати внесків у касі. Після чого вам видадуть тимчасове підтвердження, на якому буде написано, що ви перебуваєте в процесі заміни водійських прав. Це документ дає вам право легально керувати транспортним засобом. Його потрібно возити з собою і на вимогу поліції пред'явити разом з водійськими правами. Потім ці тимчасові права будуть обміняні на постійні польські права і українські будуть вилучені.

Щоб замінити права на польські потрібно піти в ужонд (urząd) вашого міста, знайти там відділ який займається реєстрацій автомобілів, видачею прав і подібними авто питаннями - Odział ewidencji kierowców або wydział komunikacji.

Які документи потрібні для заміни водійських прав на польські

 • Заповнений анкета на заміну прав іноземного зразка на польські. Бланк анкети можна взяти у віконці або на столі в залі ужонда.
 • Оригінал і ксерокопія карти побиту або іншого документа за яким ви перебуваєте в Польщі (закордонний паспорт)
 • Песель (PESEL). Досить просто назвати. Зазвичай песель вказано на карті побиту. Якщо ні, то достатньо продиктувати його.
 • Мельдунек (прописка). Якщо прописка на карті побиту не вказана або адреса реєстрації змінився, бажано прихопити з собою актуальний мельдунек. В крайньому випадку, можна ввічливо попросити посадова особа пробити по песелю вашу прописку, але можуть відмовити, так як не зобов'язані таке робити.
 • Оригінал і ксерокопія водійського посвідчення (української чи іншої країни)
 • Переклад ваших водійських прав на польську мову. Переклад повинен бути Нотаріальний (Присяжний переклад, Przysięgły) тобто завірений печатками.
 • Одна фотографія на документи 3,5 х 4,5 см.у деяких місцях можуть зажадати спеціальну - zdjęcie na prawo jazdy - зроблена з лівим напівпрофілем, але може і звичайна підійти.
 • Квитанція про оплаті сервісного збору, за заміну прав - 100 злотих - У касі скажіть-opłata wymiany prawa jazdy.

Процедура заміни українських водійських прав на польські

Після подачі вами заявки на заміну прав, вам дають спеціальний папірець, в якій написано, що ви почали процедуру обміну водійських прав. З цим папірцем ви можете законно керувати транспортним засобом в Польщі, до тих пір поки вам не видадуть нові польські водійські права.

Ужонд відправляє запит на Україну (або вашу країну), чи дійсно Ви маєте право керувати автомобілем (або тим що у вас в правах значиться), і чекає поки української МВС відповість. Звичайно-ж ніякої відповіді вони, швидше за все, не дочекаються, але все-таки вважатимуть, що ваші права дійсні і їх можна замінити на польські. Саме через це очікування відповіді з України процедура заміни водійських прав може зайняти до 3 або навіть 6 місяців.

На щастя, весь цей час ви можете спокійно їздити з українськими правами і тим папірцем, який вам видали в ужонді.

Ніяких додаткових іспитів здавати не потрібно.

Здавати теоретичний іспит на правила дорожнього руху необхідно, якщо держава, яка видала Іноземні водійські права, не входить до Віденської конвенції або не має підписаного з Польщею договору про визнання іноземних водійських прав.

При отриманні польських водійських прав, українські права буде вилучено.

За статусом обробки вашої заявки можна стежити на сайті info-car.pl . Досить вписати ім'я, прізвище та номер PESEL.

Також заяву на заміну водійських прав можна подати через Інтернет на сайті: esp.pwpw.pl

Офіційна сторінка зі списком всіх вимога і оплат по заміні прав (польською мовою) - bip.krakow.pl

Як отримати міжнародні водійські права в Польщі

Хоча з польським водійським посвідченням ви можете безперешкодно їздити по величезній кількості країн (вся Європа і більшість інших держав), все таки існують країни для яких вам будуть потрібні спеціальні міжнародні права. Це наприклад країни, де англійська мова не вважається універсальним і міжнародним.

До речі, наприклад в США, при оренді автомобіля офіційно потрібні міжнародне водійське посвідчення, хоча на практиці якщо в правах, є інформація англійською мовою (як наприклад в польських правах), то цього достатньо і проблем не виникає.

Але, якщо ви збираєтеся їхати в більш екзотичні країни, то ймовірно варто потурбуватися отриманням міжнародних прав заздалегідь, щоб потім не створювати собі зайвих проблем. Тим більше що процес отримання міжнародних водійських прав в Польщі дуже простий.

Для того щоб оформити собі міжнародне водійське посвідчення, потрібно піти в уженд, у відділ які займаються видачею прав (prawo jazdy).

Там вам потрібно заповнити анкету на отримання міжнародних прав, додати копію, ваших національних (Польських) прав, фотографію 3х4, квитанцію про оплату 35 злотих (реквізити можна взяти в тому ж віконці в уженде).

Всі ці документи потрібно подати працівнику, він прийме вашу заявку і через кілька днів, ви отримаєте СМС, що ваші права готові і їх можна забирати. Після цей Вам потрібно прийти в уженд, в той же відділ, де ви подавали документи на права, і отримати ваші нові міжнародні права.

Ці міжнародні права являють собою невелику книжечку, де на декількох мовах вказана вся, таже сама інформація, що і в звичайних водійських правах. Термін дії таких прав - 3 роки.

Часті питання, по заміні водійських прав в Польщі

Скільки потрібно часу на заміну прав? - Офіційні терміни виготовлення прав варіюються в залежності від населеного пункту і складають від 14 до 30 днів. На жаль, часто ці вимоги не дотримуються і очікувати доводиться до 2-3 місяців.

Чи можна залишити собі старе посвідчення? - На жаль ні. Закони Польщі забороняють одній особі володіти більш ніж одним водійським посвідченням. Після отримання нових прав, старі вилучаються і висилаються на адресу організації, що видала їх.