Польща продовжила дію довідок про тимчасовий захист. Пояснюємо, кого це стосується та чому тимчасовий захист та PESEL UKR – не одне й те саме?

У четвер, 18 січня, на польському урядовому порталі зʼявилась інформація про те, що Польща, вслід за Європейським Союзом, продовжила дію посвідчень про тимчасовий захист до 4 березня 2025 року. Новину одразу підхопили українські медіа, але жодне з них не пояснило, що рішення польського уряду не стосується більшості українців, які знайшли захист від війни у Польщі на підставі спецзакону про допомогу громадянам України. Пояснюємо, кого стосується це рішення та чим відрізняється тимчасовий захист, виданий управлінням у справах іноземців, та статус PESEL UKR.

 

Згідно з рішенням, опублікованим 18 січня 2024 року, особи, які отримали в управлінні у справах іноземців посвідчення про тимчасовий захист з кінцевим терміном 4 березня 2023 року, 4 вересня 2023 року або 4 березня 2024 року, не повинні наразі отримувати нові посвідчення. Їхній термін дії буде автоматично продовжено до 4 березня 2025 року. 

«Документи містять відповідну відмітку про продовження строку їхньої дії у силу закону. Тому іноземці, які вже отримали посвідки, можуть і надалі використовувати їх як документи на проживання, що підтверджують їхній правовий статус», – йдеться у рішенні. 

Важливо розуміти, що це рішення стосується виключно тих, хто отримав дозвіл на тимчасовий захист в управлінні у справах іноземців Польщі. І воно жодним чином не стосується тих українців, які перебувають у Польщі на підставі спецзакону та мають PESEL UKR. 

«Це рішення стосується тільки тих, хто отримав тимчасовий захист від Голови управління у справах іноземців», – наголошує Оксана Пестрикова, координаторка інфолінії та консультаційного пункту Українського дому у Варшаві. 

Вона також пояснює, що плутанина, яка виникла в українських медіа, може бути повʼязана з тим, що там не розрізняють дозвіл на тимчасовий захист від управління у справах іноземців та дозвіл на легальне перебування згідно зі спецзаконом про допомогу українцям (за цим спецзаконом українці, зокрема, отримують PESEL UKR), який також можуть називати тимчасовим захистом.

«Нагадуємо, що особи, які перебувають у Польщі на підставах тимчасового захисту – а саме PESEL зі статусом UKR – актуально знаходяться легально на території Польщі до 4 березня 2024 року, далі очікують на новелізацію спецзакону і ймовірне продовження терміну тимчасового захисту», – пояснюють у консультаційному пункті Українського дому.

Як повідомляє польське видання Dziennik Gazeta Prawna, уряд Польщі вже працює над змінами до спецзакону, які повинні продовжити термін легального перебування українців у Польщі до 4 березня 2025 року. У найближчі тижні проєкт змін до спецзакону повинен потрапити на затвердження до Сейму.

Далі спробуємо пояснити більш детально, що таке тимчасовий захист, а також на яких підставах у Польщі перебуває більшість українських втікачів від війни.

Тимчасовий захист

Тимчасовий захист – це механізм надання допомоги особам, які в силу певних обставин змушені були залишити свою країну та знайшли прихисток в іншій країні. У випадку Польщі надання особі дозволу на тимчасовий захист у першу чергу регулюється законом від 13 червня 2003 р. Про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща. 

Крім того, Польща як країна-член Європейського Союзу, виконує також рішення прийняті Радою ЄС. Директива ЄС 2001/55/ЕС про тимчасовий захист була ухвалена у Євросоюзі ще 20 липня 2001 року. Однак вперше її було активовано імплементаційним рішенням Ради ЄС 2022/382 у березні 2022 року через початок повномасштабної російсько-української війни та великий потік людей (не тільки громадян України!) з України до країн-членів ЄС, що рятуються від цієї війни. Саме останнє рішення Ради ЄС та закон Польщі про надання захисту іноземцям регулюють сьогодні засади, на яких можна отримати в цій країні тимчасовий захист.

Важливо памʼятати, що з початком повномасштабної російської агресії проти України, Польща прийняла окремий спецзакон про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави. Цей закон набув чинності 12 березня 2022 року та регулює надання допомоги виключно громадянам України або чоловіку/дружині громадянина України.

Таким чином, дозвіл на тимчасовий захист можуть отримати такі категорії:

  • особи без громадянства або громадяни третіх країн (тобто ані громадяни України, ані громадяни Польщі), які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року та які можуть довести, що перед цим легально проживали в Україні на підставі дозволу на побут і не можуть у безпечний спосіб повернутись до країни або регіону походження;
  • особи без громадянства або громадяни третіх країн (тобто ані громадяни України, ані громадяни Польщі) та члени їхніх родинЧленами родини визнаються: дружина; неповнолітні діти; інші родичі, з якими особа жила як одна родина., які перед 24 лютого 2022 року користувались в Україні міжнародним захистом або мали інший аналогічний статус.

Для того, щоб отримати тимчасовий захист необхідно заповнити спеціальний внесок (доступний на урядовому сайті) та вислати його до польського управління у справах іноземців або звичайною поштою  на адресу Urzęd do Spraw Cudzoziemców, ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa, або на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., або принести до управління особисто. 

До внеску потрібно додати такі документи:

  • копія проїзного документа з підтвердженням в’їзду на територію Польщі після 24 лютого 2022 року;
  • копія документа, що підтверджує право на захист або легальне перебування в Україні (на підставі дійсного дозволу на постійне проживання) до 24 лютого 2022 року;
  • заява про неможливість повернення в країну або регіон походження;
  • копії документів про спорідненість з особами, які мають право на тимчасовий захист, щодо дітей або інших близьких родичів, які проживали однією сім’єю (за потреби).

Тільки після позитивного розгляду внеску, особа яка подала документи на отримання тимчасового захисту, особисто приходить до управління у справах іноземців, щоб забрати відповідне посвідчення. Кожне посвідчення має свій термін дії.

Більше інформації про процедуру оформлення тимчасового захисту знаходиться на урядовому сайті.

Спецзакон про допомогу громадянам України

Більшість громадян України, які після 24 лютого 2022 року прибули до Польщі, рятуючись від повномасштабної російсько-української війни, перебувають у країні на підставі спецзакону та мають номер PESEL зі статусом UKR (далі – PESEL UKR). За даними головного статистичного управління Польщі, станом на 31 березня 2023 року у Польщі перебувало 997 737 громадян України з PESEL UKR. 

Спецзакон про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави було ухвалено у Польщі 12 березня 2022 року. Спецзакон стосується громадян України, а також їхніх чоловіків/дружин (якщо мають інше громадянство), які у Польщі знайшли прихисток від повномасштабної російсько-української війни. Цей спецзакон регулює надання українцям допомоги, їхній статус у Польщі, а також терміни їхнього легального перебування. 

З моменту прийняття до закону неодноразово вносились зміни. Останні з них були ухвалені у квітні 2023 року. Тоді легальний дозвіл на перебування у Польщі для українських втікачів від війни було продовжено до 4 березня 2024 року. Станом на 18 січня 2024 року цей термін є актуальним. Для його продовження Сейм Польщі повинен внести зміни до спецзакону, а Президент ці зміни затвердити.

Радимо прочитати:

Українці в Чехії, як й інші іноземці, отримали листи-попередження, що дані про їх рахунки передадуть до...

Для українських сімей, що проживають або тимчасово перебувають у Польщі, процес оформлення закордонного...

Найнеприємніший етап під час оформлення карти побиту — це очікування. Звичайно термін встановлено на...

Сколько зарабатывают в Германии? От чего зависит зарплата и сколько может заработать иностранец. Обзор...

Перелік корисних та екстрених телефонів для українців в Німмечині