Що робити при зміні роботи в Польщі, які документи потрібно подати в ужонд

Іноземці, які працюють в Польщі, часто задаються питанням - як змінити місце роботи? І що робити, якщо вас звільнив роботодавець? У статті буде розглянуто як чинити в таких випадках і послідовність кроків.

Зміст:

Зміна роботи при знаходженні в Польщі по карті побиту

Для того щоб офіційно приступити до роботи в Польщі, іноземцю необхідно мати дозвіл на роботу, або бути від нього звільненим (спеціальні категорії осіб).
Дозвіл видається для конкретного роботодавця і посади, в ньому також повинні бути вказані наступні дані - вид виконуваних робіт на даній посаді, дані майбутнього співробітника і зарплата.

Польське законодавство передбачає покарання для іноземців, які працюють у Польщі нелегально. Це стосується і випадків, коли працівники з картою тимчасового перебування не повідомили воєводу у встановлений термін про зміну роботодавця, або виконують роботу на іншому місці, ніж зазначено в зезволении. Порушникам загрожує штраф від 1000 до 5000 злотих, Припис покинути територію Польщі і заборона в'їзду в країну або інші держави Шенгенської зони строком на 1-3 роки.

Якщо ви перебуваєте і працюєте в Польщі вже 2 роки або більше на підставі блакитної карти, то вам не потрібно міняти децизію (рішення по карті побиту) для того щоб змінити роботу. В іншому випадку при зміні роботодавця, потрібно подати в ужонд необхідні документи про які піде мова далі.

Якщо ви працюєте в Польщі на підставі трудового договору (umowa o pracę) при цьому маєте дозвіл на тимчасове перебування в країні-карту побиту (або блю кард) то при зміні роботодавця вам потрібно буде повідомити ужонд (urzad) про те що ви більше не працюєте на попередньому місці роботи, а пізніше принести документи з нового місця роботи. Нижче ми розглянемо послідовність кроків при зміні роботи в Польщі, а також всі необхідні документи для цього процесу.

Повідомити ужонд про припинення роботи

Крок №1 - ви повинні повідомити воєводське управління (Urząd Wojewódzki) про те, що ви більше не працюєте на колишнього роботодавця. Це обов'язково потрібно зробити протягом 15 днів з моменту свого звільнення. Вам потрібно заповнити відповідний бланк (він буде наведено нижче або його можна знайти в Інтернеті) і віднести його в уженд, у відділ з обслуговування іноземців.

Знайти нову роботу в Польщі

Крок № 2-Якщо на момент звільнення Ви ще не маєте пропозицій від іншої компанії і не знаєте де будете далі працювати, то у вас є всього 30 днів на пошуки нової роботи. Після отримання повідомлення з кроку № 1, воєвода дає іноземцю 30 днів на пошук нового місця роботи (з дати звільнення) і тільки потім приймає рішення скасувати воєводське запрошення в разі, якщо ви не знайдете нове місце роботи. Відповідно, ви повинні будете повернутися в свою країну.

Якщо ви не повідомите воєводу про звільнення з роботи і пошуках нового місця роботи і він дізнається про це сам, вам загрожує анулювання дозволу на роботу (воєводського запрошення) і депортація із забороною видачі дозволу на роботу протягом 1 року від дати прийняття рішення про скасування дозволу на роботу.

Є категорія іноземних громадян, які не потрапляють під дію анулювання дозволу на роботу. Це:

 • Люди, які перебувають на території Польщі на підставі дозволи на постійне перебування-pobyt stały
 • Ті, хто мають дозвіл на довгострокове перебування резидента Європейського Союзу
 • Подружжя польських громадян

Громадяни інших країн Польщі мають право отримати статус безробітного. Для цього необхідно звернутися в повітове управління праці і подати заяву, щоб вас поставили на облік як безробітного.

При цьому важливо дотримання умов на статус безробітного в Польщі:

 • У іноземного громадянина є статус біженця
 • Іноземний громадянин має постійний вид на проживання
 • Іноземний громадянин має дозвіл на тимчасове проживання, виданий для професії з високим рівнем кваліфікації
 • Іноземець має дозвіл на тимчасове проживання, яке видано для проведення наукових досліджень
 • Іноземець має дозвіл на тимчасове перебування і роботу або візу з метою виконання роботи. За умови, що безпосередньо перед реєстрацією в якості безробітного він безперервно працював в Польщі, протягом, принаймні 6 місяців і оплачував відповідні внески і податки.

Якщо ви не підпадаєте під жодну з цих категорій, то вас можна зареєструвати, як особу, яка шукає роботу. Це дає право на отримання інформації від центру зайнятості та його сприяння в пошуку роботи на території Польщі.

Виплати і допомоги вам, як безробітному, будуть залежати від документа, на підставі якого ви прибуваєте в Польщі: Віза, вид на проживання, карта поляка і так далі.

Із закінченням дії цього документа припиняється також дія статусу безробітного або шукає роботу.

Подати в ужонд документи з нового місця роботи

Крок № 3-Коли ви вже вийшли на нову роботи, потрібно подати в ужонд документи, необхідні для продовження карти побиту або для нової децизії і нової карти.

При зміні роботодавця, можна розглянути дві ситуації: перша, коли карта побиту ще не готова і друга, коли карта вже отримана.

У першій ситуації працівник звільняється від» старого «роботодавця, укладає договір про працю з» новим " роботодавцем. Працівник збирає пакет документів, пов'язаний з новим роботодавцем (трудовий договір, оплата ZUS, реєстраційні документи роботодавця) і приносить його своєму інспектору в ужонде. При цьому платити знову офіційний платіж 440 злотих за випуск картки не потрібно. Карта видається вже з урахуванням даних нового місця роботи. Але таку заміну можна зробити тільки один раз за весь період виготовлення карти.

В іншому випадку працівник звільняється зі» старої " роботи. Повідомляє про це протягом 15 днів Ужонд, який з моменту повідомлення дає працівникові 30 днів на пошук нового місця роботи в Польщі. Карта анулюється. Після підписання договору про працевлаштування з «новим» роботодавцем, працівник проходить весь процес отримання Карти заново, в тому числі і оплату, і «роздуті» терміни виготовлення карти.

При зміні роботи не завжди потрібно переробляти децизію і карту, в деяких випадках досить буде зробити Доповнення до вашої минулої децизії - варто уточнити в вашому ужонде по конкретно вашої ситуації. Так наприклад, при наявності блакитної карти (різновид карти побиту для кваліфікованих працівників) можна змінити рішення (децизію), вписавши туди назву нового роботодавця, посаду і нову зарплату використовуючи пункт 1 параграфа 135 статути про працевлаштування іноземців.

Процедура зміни роботодавця при цьому виглядає так:

 • Новий роботодавець робить запит по ринку праці Польщі на можливість працевлаштувати іноземця або так звану opinia starosty
 • Новий роботодавець робить освядчення - oświadczenie для вас
 • Підписавши контракт на термін мінімум 1 рік
 • Принести або відправити заявку в Urząd Wojewódzk

Далі потрібно чекати поки інспектор отримає лист, почне діловодство щодо зміни децизії і надішле рішення поштою

У загальному випадку потрібно буде подати той же набір документів, що і при звичайній подачі на карту побиту:

 • Заява-wniosek
 • Договір з нового місця роботи
 • Довідку про сплату внесків страхування ZUS
 • Договір оренди житла
 • копія паспорта
 • документи, що підтверджують реєстрацію роботодавця
 • Фотографія
 • Дипломи з перекладами - якщо претендуєте на блю кард

Якщо новий робочий контракт провокує зміну терміну дії рішення (в будь-яку сторону), інспектор буде зобов'язаний викликати на співбесіду, для того щоб сказати що потрібно поміняти пластик.

Відправляти заявку на перевірку ринку праці не потрібен якщо ви здобув вищу освіту в Польщі або ви перебуваєте і працюєте в Польщі вже 2 роки або більше на підставі блакитної карти або ви перебуваєте і працюєте Польщі вже 3 роки на підставі карти побиту або ви є власником Карти Поляка.

Також цей запит не потрібен якщо посада знаходиться в списку звільнених від цієї вимоги або ви вже працюєте на цього роботодавця на підставі карти побиту.

Якщо ви міняєте роботу в 3-й раз протягом дії рішення блакитну карту можуть анулювати.

Якщо між звільненням і датою виходу на нову роботу проходить більше 30 днів — обов'язково потрібно купити медичну страховку, яка покриває госпіталізацію (наприклад добровільне страхування в ZUS/NFZ).

При підвищенні зарплати на одній посаді не потрібно отримувати новий дозвіл або робити зміни. Але в разі зниження зарплати потрібно буде отримувати нове рішення в ужонде.

Зміна роботи в Польщі при наявності робочої візі D05 або безвізу

Зміна роботи по зазволению (zezwolenie na pracę)

Дозвіл на роботу (zezwolenie na pracę) дає право працювати тільки у одного роботодавця на певній посаді і протягом зазначеного в документі періоду. У дозволі вказано суб'єкт, який доручає виконання роботи іноземцю, а також посаду і вид роботи, яку іноземець повинен виконувати. З цього випливає, що робота вважається легальною тільки в тому випадку, якщо іноземець виконує ту роботу, яка вказана в дозволі і у того роботодавця який вказаний в документі.

Якщо ви хочете змінити роботодавця, то потрібно отримати новий дозвіл на роботу у нового роботодавця.

Зміна роботи в Польщі по освядчениям

Освядчення, запрошення на роботу в Польщу (Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) — це запрошення для українця від польської фірми, яке дозволяє працювати на території Польщі не більше 180 днів протягом року.

Тим, хто працює в Польщі за піврічною національною візою, виданою на підставі освядчення, для зміни роботи необхідно отримати освядчение від нового роботодавця, яке буде зареєстровано ним у службі зайнятості (уженде). До роботи можна приступати з дати зазначеної в новому освядчені.

Як вже було сказано, якщо підставою для роботи є освядчення (Заява), то для зміни роботи буде потрібно нове освядчення від нового роботодавця. Термін виготовлення освядчення становить від 7 до 30 днів. Вартість заяви - 30 злотих, які оплачує роботодавець.

Освядчення може бути видано не більше ніж на термін:

 • 270 днів на рік для сезонних робіт
 • 180 для не сезонних робіт

Від цього терміну потрібно відняти вже відпрацьований час на попередніх роботах в даному році. Також термін перебування в Польщі не повинно перевищувати терміну віза / безвіза, незалежно від терміну заяви.

Зміна роботи по воєвудській візі

Зміна роботи може відбуватися за умови отримання нового Воєводського зезволення. У цьому випадку працювати можна буде весь термін наявної візи (якщо зезволення не передбачає менший період).

Також можна продовжити роботу по освядченню, як описано вище. Зробити це простіше і швидше, але період роботи не зможе перевищувати терміну, зазначеного в цій заяві.

Зміна роботи при наявності карти поляка

Карта поляка не впливає на роботу і пов'язані з нею обставини. По ній можна отримати візу на пільгових умовах, яка і буде підставою для перебування в країні. Відповідно, зміна роботи буде здійснюватися так само, як і за звичайною національною візою.

Świadectwo pracy що це

Świadectwo pracy-це документ який роботодавець зобов'язаний вам видати при розірванні трудового договору в Польщі. При розірванні трудового договору, якщо ви працювали по umowie o pracę роботодавець зобов'язаний вам видати świadectwo pracy, незалежно від причини вашого звільнення.

Відповідно до ст.97 Кодексу праці: «у зв'язку з розірванням або закінченням терміну дії трудового договору, роботодавець зобов'язаний негайно видати працівникові свідоцтво про роботу».

При цьому, у разі укладення з тим же співробітником наступного трудового договору протягом 7 днів з дня розірвання або припинення попереднього, роботодавець зобов'язаний видати працівникові зазначений вище документ виключно на письмове прохання працівника. Роботодавець зобов'язаний видати таке свідоцтво протягом 7 днів від дати отримання письмового запиту.

У разі ненадання працівнику зазначеного свідоцтва у встановлені строки або видачі неправильного свідоцтва (документа, що містить неправильні дані) працівник має право на подання позову про виплату компенсації. Компенсація, про яку йде мова, може бути виплачена в розмірі окладу за час перебування без роботи через ненадання зазначеного документа, але не більше, ніж за 6 тижнів.

Крім усього іншого, не видача свідоцтва роботодавцем є злочином за яке роботодавець несе кримінальну відповідальність.

У Świadectwo pracy вказані наступні дані:

 1. Період вашої роботи (працевлаштування)
 2. На якій посаді ви працювали і ваш etat (1/2 ілі1/4........)
 3. Причина розірвання / закінчення трудового договору umowę o інформація про uprawnieniach z ubezpieczenia społecznego.
 4. Інформація про використані дні відпустки (urlop)
 5. Кількість днів проведених на лікарняному

Бланк swiadectwo pracy повинен виглядати приблизно так:

swiadectwo pracy бланк

Świadectwo pracy-це джерело інформації про працівника для майбутнього роботодавця. Це документ, де пишуться тільки офіційні дані вашої роботи, і не вказані відгуки про вашу роботу та інші подібні дані.

Цей документ є підтвердженням стажу / досвіду роботи і він дуже важливий для майбутнього роботодавця. Якщо ж вам відмовляються видавати świadectwo pracy, то нагадайте роботодавцю, що йому за це загрожує штраф від 1000-30 000 PLN

Приклад повідомлення для уженд Польщі при зміні роботи

Нижче наведено приблизний текст заяви, яке потрібно подати в уженд при звільненні з роботи протягом 15 днів з дати останнього робочого дня:

Ім'я прізвище працівника
Адрес

__ (місто)____ _ Urząd Wojewódski
Wydział Spraw Cudzoziemców
Адрес

ZAWIADOMIENIE O UTRATĘ PRACY
Zgodnie z art. 121 Ustawy o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 r. ja, _ _ _ (ім'я прізвище)______, urodzony _ _ _ (дата народження)_________ roku, legitymujący się kartą pobytu _____________, jako cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (decyzja ______________________ od«__» __________ 20__ roku Wojewody _______________) informuję, że straciłem pracę w __________________(назва роботодавця) w dniu _____________________ roku.

Zalącznik
– kopia rozwiązania umowy

Z poważaniem,
дата, підпис