Все про банківський переказ коштів у Німеччині

У сучасному світі міжнародні грошові перекази стали необхідним елементом фінансового обміну між країнами. Однак, процес переказу коштів може викликати немало запитань та незручностей. У нашій статті ми розглянемо всі нюанси банківського переказу коштів у Німеччині, зокрема, як переказати гроші з Німеччини в Україну та навпаки, а також поділимося корисними порадами щодо переказів між німецькими банками. Дізнайтеся про методи та процедури, які допоможуть вам здійснювати безпечні та ефективні фінансові операції в Німеччині.

ЗМІСТ

Переказ грошей з одного рахунку на інший називається німецькою Überweisung. Для здійснення грошових транзакцій до банків Німеччини, а також інших країн Євросоюзу потрібно знати дві речі:

  1. IBAN
  2. BIC

Номер рахунку та код банку

Щоб зрозуміти, що таке IBAN, доведеться розібратися з іншими термінами:

  • номер рахунку одержувача – Kontonummer
  • код банку, в якому знаходиться рахунок – Bankleitzahl.

Раніше ці два поля були потрібні для здійснення внутрішнього банківського переказу між німецькими фінансовими закладами. Потім Німеччина перейшла на загальноєвропейську систему, в якій рахунок та код це лише частина загальної інформації.

Номер конто – розрахункового рахунку в Німеччині – є числом максимум 10 розрядів, але зазвичай менше. У комп’ютерних системах розряди, що відсутні, доповнюють нулями зліва. Номер видається не просто так, а за допомогою певних алгоритмів. Кожне наступне число рахунку обчислюється із попередніх. А дві чи три останні цифри є контрольним числом. Таким чином перевіряється, чи є рахунок дійсним. Існує понад сотня різних методів обчислення Kontonummer.

Номер банку також не просте число.

Перша з восьми цифр визначає місце розташування головної філії.

Кожному числу відповідає одна чи кілька німецьких земель. Баварія одна застовпила за собою цифру 7. Столиця банків Німеччини – Франкфурт-на-Майні – ділить п’ятірку з Райнланд-Пфальцем та Заарландом.

Наступні два розряди визначають порядкову нумерацію району, де знаходиться філія. 700 означає головну філію баварської установи.

Четвертий розряд визначає банківську мережу. Шпарками (Sparkasse) використовують цифру 5, поштові банки – одиницю, народні – дев’ятку.

Останні чотири розряди видаються Німецьким Федеральним Банком індивідуально.

Прийнято записувати Bankleitzahl – скорочено BLZ – у два три-розрядні числа та одне дво-розрядне наприкінці. Наприклад, 750 805 00.

IBAN та BIC у Німеччині

Тепер про головне. IBAN – це міжнародний номер банківського рахунку. По суті, те ж саме, що Kontonummer і BLZ, тільки обидва поля з’єднані разом в одне. Формат такий: перші два розряди – код країни, наприклад, DE для Німеччини. Потім два перевірочні розряди. Потім BLZ і 10-ти розрядне число.

BIC – міжнародний ідентифікатор, який видається організацією SWIFT.

Поля бланка грошового переказу залежить від держави призначення. У деяких країнах також використовують IBAN, десь ідентифікатор генерується іншим чином. SWIFT коди зараз мають практично всі фінансові установи.

Грошові транзакції між розрахунковими рахунками європейських банків зазвичай безкоштовні. Ані одержувач, ані відправник нічого платити за операцію не повинні. Звісно, що походження коштів можуть перевірити, але це вже інша тема.

Якщо одержувач перебуває за межами Євросоюзу, стягується доволі суттєва комісія. Для прикладу переказ євро з німецького рахунку до українського Ощадбанку. Щоб відправити суму в 100€, доводиться сплатити 6€ комісії. При заповненні бланка можна самостійно вирішувати, чи плата за операцію зніматися з відправника, або за переказ платить одержувач. Гроші доходять до України приблизно за 1-2 робочих дні.

Інші поля переказу коштів

У переказі обов’язково вказується кількість грошей. Євро від центів прийнято відокремлювати комою. Якщо центів у сумі, що переводиться, немає, можна нічого не писати, крім суми в євро. Але іноді зустрічається варіант з комою та прочерком, наприклад, “325,-” або з нулями “325,00”.

У німецькому бланку два необов’язкові поля:

  • ім’я одержувача (Name des Empfängers)
  • призначення платежу (Verwendungszweck)

Перше поле заповнювати потрібно, але якщо воно не збігається з ім’ям власника, нічого страшного не станеться, гроші все одно дійдуть.

Друге поле необов’язкове. Зазвичай, сюди вноситься призначення платежу, номер чека, інші ідентифікатори. Допоміжне поле багаторядкове.

При заповненні бланка вручну потрібно вказати ім’я, адресу, дату переказу та поставити підпис.

Онлайн-банкінг у Німеччині

Нині у Німеччині поширений онлайн-банкінг. Можна зайти на свій обліковий запис через інтернет-сторінку, перевірити стан рахунку, а також переказати гроші. Зручно та швидко. Не треба йти до банку, не треба заповнювати від руки бланк. Також можна користатися банківськими додатками.

Якщо платежі регулярні, можна зберегти дані одержувача і потім одним кліком заповнювати платіжну форму. Можна навіть призначити дату відправлення платежу, наприклад кожен перший робочий день місяця. Тоді гроші знімаються автоматично.

У онлайн-банкінгу існує додаткова система захисту.

Щоразу перед тим, як відправити гроші, потрібно ввести у спеціальне поле код транзакції TAN. Ці коди надсилаються на мобільний і в момент відправки система запитує TAN. Якщо ввести неправильний код, переклад не відбудеться.

Більш безпечний спосіб авторизації платежів – BestSign. На мобільний встановлює додаток, у якому треба підтверджувати кожен платіж кодом чи відбитком пальця. Така система надійно захищає онлайн-платежі від зламування.

Як переказати гроші з Німеччини в Україну

Для переказу грошей з Німеччини в Україну можна скористатися онлайн-платформами для міжнародних грошових переказів.

Здійснити переказ можна з рахунку німецького банка на рахунок українського банку, або простими словами з платіжної карти у Німеччині на українську карту.

Це робиться просто. Назвемо це переказом з рахунку на рахунок за допомогою IBAN. Отже, спочатку потрібно авторизуватись в сервісі онлайн банкінгу вашого німецького рахунку. Знайти поле подібне «Перекази, транзакції і т.п.». Зробити переказ, притримуючись підказок, заповнюючи необхідні поля. Ввести номер вашого українського рахунку у міжнародному форматі – IBAN. Наприклад, якщо ваш рахунок в ПриватБанку ви можете дізнатися свій IBAN у додатку Приват24.

Як переказати гроші з України в Німеччину

А тепер навпаки розглянемо ситуацію, коли потрібно гроші переказати з України в Німеччину.

В якості прикладу розглянемо ПриватБанк.

Приватбанк пропонує миттєвий переказ коштів з картки на картку Visa/Mastercard

Відправляйте гроші онлайн своїм рідним, близьким та друзям з карток на картки будь-якого банку у світі за вигідними тарифами всього за кілька кліків https://next.privat24.ua/money-transfer/card

Для переказу коштів з карточки Приватбанку на німецьку карту навіть не потрібно вказувати номер рахунку у міжнародному форматі – IBAN. Достатньо просто ввести номер німецької платіжної карти.

До речі, альтернативою переказу грошей з України у Німеччину може бути перевезення грошей через кордон. Слід пам’ятати, що декларації не підлягає сума до 10 000 евро на одну особу.

Звісно можна також скористатися сервісами міжнародних грошових переказів такими як наприклад Western Union, але краще вибрати той спосіб, де буде найменша втрата на комісії. А це, як показує практика – прямий переказ з карти на карту або з рахунку на рахунок за допомогою IBAN. Зазвичай, чим меньше посередників – тим меньше втрат.

Терміни переказу грошей у Німеччині

Німецькі банки зобов’язані справлятися з онлайн транзакціями протягом 24 годин. Це правило поширюється на пересилання коштів між німецькими банками та по всьому Євросоюзу.

Конкретніше термін переміщення грошей із одного розрахункового рахунку в інший визначити складно. Залежить від розташування відправника та одержувача. Усередині банку гроші, переведені через інтернет, переказуються зазвичай миттєво. Між банками однієї системи гроші переказуються за кілька годин. Найбільше займають перекази між фінансовими установами різних фінансових мереж.

Для тих, хто не довіряє інтернету або не поспішає скористатися результатами прогресу, існує можливість прийти у філію банку і відправити гроші на місці. Дозволяється взяти кілька бланків із собою щоб заповнити їх заздалегідь вдома.

У цьому випадку процес займає більший час – 2-3 робочі дні. Навіть в одному банку гроші йдуть щонайменше добу. Адже бланки обробляються клерками вручну. Вони вбивають інформацію в комп’ютери так само, як це роблять користувачі інтернет-банкінгу. Тому якщо віддати заповнений бланк прямо до рук працівникові, він відправить суму відразу ж біля стійки через комп’ютер. Тоді гроші також дійдуть до одержувача за 24 робочі години.

У вихідні дні банківські перекази не здійснюються. Хоча всередині банків відправлені у суботу гроші іноді доходять цього ж дня, але з датою отримання… наступного понеділка. Не знаю, що заважає здійснювати онлайн-переклади у вихідні. Експлуатувати мікропроцесори, як і раніше, можна в будь-який день тижня. Але не у Німеччині.